Ako zistím, či je nožička úzka alebo široká?

Zodpovedané
5. aug 2024

Dobrý deň,

dočítala som sa ako vraj správne určiť, či je nožička normálna, úzka či široká. Má ísť o pomer dĺžky a šírky, pričom koeficient určí o akú nožičku ide. U nás je to 15 : 6,2 = 2,41. Teda by malo ísť o normálnu šírku. Všade sa uvádza prevažne veľkosť nadmerku. Dočítala som sa, že na šírku by to malo byť 2 mm z každej strany, teda v našom prípade by mala byť šírka topánky minimálne 6,4 cm.

Sú vyššie uvedené informácie správne?

Môže topánka určená na širšiu nohu spôsobovať napr. zakopávanie dieťaťa, ak má normálne širokú alebo úzku nohu?

Prikladám nákres našej nôžky.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri výbere obuvi je najdôležitejšie riadiť sa konkrétnymi rozmermi nožičky Vášho dieťaťa a rozmermi topánky. Nie sa sústrediť na to, či je noha považovaná za úzku alebo širokú. Neexistuje univerzálna tabuľka, ktorá by presne určila, čo je úzka alebo široká noha. Šírka nohy sa môže rôzniť a rýchlo meniť, najmä u rastúcich detí.

Pri meraní šírky nohy je dôležité zabezpečiť, aby boli rozmery získané presne a za správnych podmienok. Noha by mala byť zmeraná na boso, stojac na rovnom povrchu. Šírka topánky by mala byť taká, aby poskytla dostatočný priestor na každej strane prstov. Bežne sa odporúča približne 2 mm priestoru na každej strane. To ste správne uviedli.

Topánka určená na širšiu nohu môže byť pre dieťa s normálnou alebo úzkou nohou príliš voľná, čo by mohlo viesť k neistote pri chôdzi a potenciálne spôsobiť zakopávanie. Na druhej strane, príliš úzka obuv môže spôsobiť tlak a nepohodlie.

Je vždy najlepšie, ak je možné topánky skúšať priamo na nohe dieťaťa, aby ste sa uistili, že obuv správne sedí. Ak máte prístup k odborníkovi, skonzultujte to priamo s ním. My na predajni nôžky vždy najprv meriame a podľa rozmerov vyberáme obuv.

Dúfam, že tieto informácie Vám pomôžu pri výbere najvhodnejšej obuvi pre dieťa. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte sa na mňa obrátiť.

Katarína Klimeková
www.obuvame.sk
mail: info@obuvame.sk