Vajíčko pre zimného novorodenca

Zodpovedané
9. okt 2022

Dobrý deň,

prosím o radu, vyberáme vajíčko pre naše prvé bábätko. Kvôli cene budeme vyberať z bazárových ponúk. Auto máme Opel astra combi a bábätko sa narodí v decembri. Čo je vhodné obliekať do sedačky na krátke presuny k lekárovi a podobne? Sú vhodné (bezpečné) fusaky od Cybex do vajíčka?

Páči sa mi Cybex cloud Z i-size, hlavne kvôli možnosti polohy do ľahu mimo auta. Je nutná aj základňa, alebo je bezpečné pripútať len pásmi?
Kočík budeme mať Easywalker Harvey 3 premium, preto by som bola rada, keby som vedela vajíčko pripnúť na konštrukciu kočíka.

Cenovo by sme sa chceli zmestiť do 200 eur.

Ďakujem.

Dobrý deň,

dieťatko by ste do vajíčka mali obliekať v 2, max. 3 tenších vrstvách. Samotné vajíčko má termoizolačné vlastnosti, takže často stačí potom dieťatko už len poprikrývať dekou alebo použite fusak/deku do vajíčka s výrezmi na bezpečnostné pásy. Fusak je potom v aute vhodné rozopnúť, prehriatie dieťatka je rovnako nebezpečné ako jeho podchladenie.
Výbornou pomôckou je aj vložka z merino vlny.
Zimné (vypchaté) a hrubé oblečenie spôsobuje nemožnosť poriadneho utiahnutia bezpečnostných pásov ako vo vajíčku tak aj vo väčšej autosedačke. Hoci sa Vám môže zdať, že pásy sú poriadne pritiahnuté, výplň oblečenia sa pri nehode stlačí a dieťatko sa môže z pásov vyvliecť, čo môže mať žiaľ vážne následky.

Vajíčko Cybex Cloud Z i-size je veľké, bezpečné vajíčko, s dobre riešenými vložkami, mimo auta (napr. na kočíku) sa dá aj polohovať. Použitie základne závisí od sklonu sedadiel vo Vašom aute, ak máte šikmé sedadlá, pri použití základne bude dieťatku padať hlava pri spánku na hruď. V tom prípade odporúčam vajíčko pútať bezpečnostným pásom auta, je to rovnako bezpečná možnosť pripevnenia v aute.
Nevýhodou vajíčka je vyššia hmotnosť.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek