Stačí 7,5 ročnej dcérke iba podsedák?

Zodpovedané
15. máj 2020

Dobrý deň,

moja 7,5 ročná dcéra mala doteraz autosedačku Nania Befix. Je vysoká 120 cm a váži 22 kg. Sedačka sa dá rozrobiť na podsedá a na opierku chrbta. Chrbtová opierka dcérku tlačí a pri dlhšej ceste jej z nej opuchol chrbát. Preto ju chceme hneď vymeniť.

Máme investovať do sedačky, alebo jej nechať iba podsedák?

Skúsili sme ju zapnúť pásom len s podsedákom. Pás jej išiel cez hrudník a nie cez krk.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja podsedák neodporúčam. Ešte možno tak na nejaké núdzové cesty (taxík a pod.) mimo diaľnic v meste a naozaj len v nutných prípadoch. On totižto dieťa nijako nechráni zboku (ani hlavu ani trup) a dieťa spod pásu aj ľahšie vykĺzne von (predsa len, stavba tela 7 ročného dieťaťa je iná ako dospelého človeka (sama mám 7,5 ročného syna a neviem si ho predstaviť na podsedáku a to je väčší aj ťažší ako Vaša dcérka 🙂).
Výborne to vidno na tomto videu:

Vo Vašom prípade by som určite investovala do lepšej 15 - 36 kg autosedačky. A autosedačky zn. Nania (okrem toho, že nie sú bezpečnostne najlepšie) nie sú veľmi pohodlné.

Ideálne je vyskúšať v obchode, čo dcérke sadne a v čom sa bude cítiť pohodlne. Skúste nájsť dobrý obchod s autosedačkami alebo detský obchod, kde majú dobrý výber a choďte poskúšať.

Pozerajte značky Joie, Cybex, Maxi Cosi, Concord, Britax Römer, tie sú testovo dobré. Skvelá vec je aj pridaná bočná ochrana, ktorú niektoré autosedačky v tejto kategórii majú (napr. Joie, Cybex, Britax Römer - ale nie všetky modely).

S prianím pekného dňa,
Zuzana Švantnerová
poradkyňa výberu autosedačiek
www.detivaute.sk
Facebook: Deti v aute