Šikmé sedadlá v aute - ako zistím, či ich máme

Zodpovedané
18. aug 2022

Dobrý deň,

mám vyhliadnutú pokračovaciu autosedačku keď nám bude malé vajíčko BRITAX RÖMER Dualfix M i-Size. Akt. máme 8mes, 7,5kg a vajícko Besafe Modular X1.

Tu v poradni som natrafila na to, že vyhliadnutá Britax dualfix nie je vhodná na šikmé sedadlo. Prosím, čo to znamená šikmé sedadlo, netuším pri pohľade do auta, či ich máme alebo nie.

Ďakujem

Dobrý deň,

sedadlá v aute bývajú buď rovné alebo sú šikmé, s rôznym uhlom a sklonom. Rovné sedadlá nájdete prevažne v úžitkových vozidlách, či MPV vozidlách.

Ak si sadnete do auta a kolená máte vyššie ako bedrá, máte šikmý sklon sedadiel. Pri výbere autosedačky Je však podstatná aj miera sklonu, ako aj umiestnenie isofixu (ak je umiestnený nad úrovňou sedadla, sklon sa môže čiastočne vyrovnať).

Ak máte možnosť vyskúšať autosedačku priamo v aute, môžete ju nastaviť do maximálneho ľahu a aj tam môžete vidieť, či dieťa nebude príliš v sede, čo by neskôlr spôsobilo padanie hlavy počas spánku.

Ak by ste sa rozhodli pre Britax Römer Dualfix M i-Size odporúčam dokúpiť k nej vložku na zmenšenie priestoru značky Britax Römer.
Bez vložky majú deti okolo seba veľa priestoru, nie sú dostatočne chránené a bedrové a ramenné pásy nie sú v správnej pozícii.

Ak máte k Vášmu aktuálnemu vajíčku aj základňu BeSafe iZi Modular i-Size, odporúčam pokračovať s autosedačkou BeSafe iZi Modular X1 i-Size. Je to kvalitná a bezpečná autosedačka, polohovateľná, použiteľná v oboch smeroch do 18kg. Jej súčasťou je viacdielna zmenšovacia vložka aj prídavná bočná ochrana. Výhodou je možnosť zväčšenia priestoru na nohy dieťaťa.
Z hľadiska bezpečnosti samozrejme odporúčam zachovať čo najdlhšie jazdu v protismere.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek