Joie Every Stage (0-36 kg)

Zodpovedané
13. jan 2023

Dobrý deň,

prosim Vás o názor na autosedačku Joie Every Stage (0-36 kg).

Máme octavia combi 2018, dcéra má 18 mesiacov, 82cm a váži 11,5 kg.
Príp. čo hovoríte na sedačku CYBEX Detská autosedačka Pallas-Fix, sk. I – III (9 – 36 kg).

Ktorú z nich by ste odporučili?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

z uvedených autosedačiek by som nezvolila ani jednu.

Cybex Pallas Fix - okrem toho, že je to sedačka v smere jazdy a má veľké váhové rozpätie, je to pultíková autosedačka. Napriek tomu, že v ADAC testoch (ktoré testujú na koľajniciach a len priamy čelný náraz) dopadli pultíkové autosedačky výborne, EuroNCAP (renomovaná britská firma testujúca autá, ktorá testuje tak ako naozaj zrážka prebieha, nie na koľajniciach a aj šikmý čelný náraz) zistil nedostatky týchto autosedačiek - dieťa z autosedačky úplne vyletelo alebo tlak pultíku na brucho bol nad povolené limity. Viac sa dočítate tu:
http://www.petsvestek.cz/2016/02/nebezpeci-auto...

Joie Every Stage - obrovské váhové rozpätie, ktoré aj tak nevydrží do konca obdobia, kedy sa má dieťa voziť v autosedačke. Autosedačka sa púta bezpečnostným pásom auta, v protismere má dve polohy, ktoré sa musia nastaviť ešte pred samotným pripevnením sedačky. Napriek tomu, že autosedačka je vybavená zmenšovacími vložkami, nie je vhodná pre deti, ktoré prechádzajú z vajíčka do pokračovacej sedačky.

Určite by som Vám odporučila vyberať medzi autosedačkami v menšom váhovom rozpätí, napr. Graco Ascent. Je to protismerná autosedačka s nosnosťou do 19kg, polohovateľná do 6 pozícií sklonu. Do auta sa upevňuje prostredníctvom isofixovej základne Graco IsoFamily. Je vhodná aj do áut so šikmým sklonom sedadiel, ideálne by bolo vyskúšať si ju pred kúpou priamo v aute. Jej bezpečnosť je potvrdená úspešným Plus Testom (extrémne náročný švédsky test autosedačiek).

Na sklon sedadiel vo Vašom aute odporúčam aj Graco Turn2Me. Je to otočná, obojsmerná sedačka s nosnosťou do 18kg. Protismer je možný do 18kg, obsahuje viacdielnu rozoberateľnú vložku, má aj možnosť zväčšenia priestoru na nohy. Sadne do áut, ktoré nemajú šikmý sklon sedadiel.

Pred kúpou autosedačky odporúčam navštíviť špecializovanú predajňu a autosedačku si vyskúšať priamo v aute aj s usadeným dieťaťom.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek