Autosedačka pre vysoké dieťa

Zodpovedané
23. máj 2022

Dobrý deň,

momentálne máme autosedačku PETITE&MARS Reversal II Isofix Grey (0-18 kg), dcérka bude mať 21 mesiacov, ale rátam, že maximálne do septembra jej bude dobrá, nakoľko je dosť vysoká a hlavička jej už bude pretŕčať zo sedačky.

Akú sedačku by ste mi odporučili, aby z nej tak rýchlo nevyrástla?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete, aká je dcérka vysoká ani akú má váhu, v tom prípade sa naozaj ťažko radí a vyberá vhodná autosedačka. Autosedačky kat. 0-18kg vydržia štandardne do cca 105cm (výška je orientačná, samozrejme závisí od pomeru jednotlivých častí tela dieťaťa). Výška ale nie je smerodajný údaj, je potrebné prihliadať na to, aby šli dieťaťu správne pásy - ramenné pásy majú začínať na úrovni ramien, v protismere jazdy môžu vychádzať aj mierne pod ramenami, v smere jazdy mierne nad ramenami.

Ak by dcérka naozaj zo sedačky už vo veku dvoch rokov vyrástla, môžete si vybrať kvalitnú a bezpečnú protismernú autosedačku - v tomto veku je ešte stále protismerná jazda tou najlepšou voľbou z hľadiska bezpečnosti. Vyberať sa dá z viacero možností, závisí od rozpočtu.

Novinka od firmy BeSafe, BeSafe Stretch, je čisto protismerná autosedačka s nosnosťou až do 36kg, do výšky 125cm. Medzi jej výhody patrí možnosť pripevnenia v aute bez Isofixu aj v aute s Isofixom (bezpečnostným pásom auta), nastaviteľný priestor na nohy, polohovanie, viacdielna zmenšovacia vložka, a samozrejme v neposlednom rade úspešný Plus Test (extrémne náročný švédsky test autosedačiek).

Klippan Century - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky cca 130-135cm. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má úspešný Plus Test a 5 bodové integrované pásy do 25kg

Axkid Minikid - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky 125cm. Jej súčasťou je oporná noha s 5 polohami, vďaka ktorej sa dá v aute nastaviť optimálny sklon. Pri veľmi šikmých sedadlách je možnosť dokúpenia Axkid klinu. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má úspešný Plus Test a 5 bodové integrované pásy do 25kg. Nie je vhodná do menších áut, pretože zaberie viac miesta na hĺbku (na úkor sedadla pred sebou).

Ak sa dcérka už vozí v smere jazdy, veľa závisí od toho, aké má miery.

Ak máte v aute Top Tether, odporúčam Joie Bold. Je to autosedačka v smere jazdy, polohovateľná. Jej výhodou je pútanie 5-bodovými integrovanými pásmi až do 25 kg (cca 125 cm). Pre jej upevnenie v aute je potrebné použiť súčasne pás auta, Top tether aj Isofix.

Predĺžené použitie 5 bodových integrovaných pásov ponúka aj Britax-Römer Advansafix i-Size. Je schválená podľa nového nariadenia i-Size (R129). 5 bodové zapínanie je možné využiť do 21 kg (cca 105 cm). Následne sa na bezpečnostný pás auta, ktorým sa dieťa pripúta umiestni XP-PAD - penová podložka pre bezpečnejšiu a pohodlnejšiu jazdu. V aute sa autosedačka upevní systémom Isofix a Top Tether.

Ak v aute Top Tether nemáte, potom je možnosť vybrať niektorú zo sedačiek kat. 0-25kg, príp. 9-25kg, v ktorých je však už dieťa nad 18kg pripútané len bezpečnostným pásom auta, napr. Joie Stages Isofix. Kvalitná autosedačka, polohovateľná (má 7 polôh v oboch smeroch), v smere jazdy má nosnosť 25 kg,

alebo Avova Swan-fix. Obojsmerná, otočná autosedačka s možnosťou polohovania, s nosnosťou do 25kg.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek