Autosedačka pre nesediace 9 mesačné dieťa

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

momentálne používame ako autosedačku Donna kočiar do lietadla. Dcéra má 9 mesiacov, ale stále nesedí. Výška 75cm, váha 9700g. Nohy jej už dosť trčia, ale hlava ešte nepretŕča. Rozmýšľame už nad ďalšiou autosedačkou. Nakoľko v autosedačke v protismere plače, neviem si predstaviť, že ďalšiu autosedačku by sme kúpili taktiež v protismere. Ako najlepšie hodnotené sme našli Britax Romer King II, Britax Romer Duo plus. Chcem sa preto opýtať, kedy odporúčate kúpiť ďalšiu autisedacku a akú sedačku z hľadiska bezpečnosti a kvality nám Vy odporúčate. Na cene nezáleží.

Ďakujem veľmi pekne

Dobrý deň,

kým dieťatko samé nesedí, žiadna pokračovacia autosedačka nie je vhodná. Výnimku tvoria autosedačky s integrovaným vajíčkom - BeSafe iZi Turn B i-Size a Klippan Kiss 2 Plus.

Jedným z najväčších vajíčok je Klippan Dinofix. Vydrží cca do 87cm výšky dieťaťa, prípadne aj viac, závisí od pomeru jednotlivých častí tela. Vajíčko sa dá v aute použiť s isofixovou základňou alebo je možné ho pripevniť bezpečnostným pásom auta. Ak ho v aute upevníte bez základne, bezpečnostný pás auta neprechádza ponad nôžky dieťaťa, ako je to v prípade iných vajíčok, a teda dieťatko nie je týmto spôsobom obmedzené v pohybe. V prípade šikmých sedadiel sa dá vyrovnať sklon podložením vajÍčka Klippan klinom. Výhodou vajíčka sú aj variabilné výplne vo vložke, ktoré sa dajú pridať a odstrániť podľa potreby.

Každému dieťaťu časom začnú z vajíčka trčať nôžky (tie budú trčať aj z každej ďalšej sedačky), dôvodom na výmenu vajíčka je dosiahnutie maximálnej povolenej nosnosti alebo pretŕčajúca hlavička.

V prípade prechodu z vajíčka do pokračovacej autosedačky v žiadnom prípade neodporúčam autosedačku v smere jazdy. Z hľadiska bezpečnosti je to veľmi zlá voľba a aj keby ste si zvolili autosedačku s najlepšími výsledkami testov, umiestnením v smere jazdy jej bezpečnosť rapídne znižujete.
Odporúčam nájsť dôvod nespokojnosti v protismere, tento stav môže byť zapríčinený:

  • nesprávnym usadením dieťatka vo vajíčku/autosedačke,
  • zlým výberom oblečenia (dieťaťu je príliš teplo),
  • nedostatočným výhľadom (čo sa môže zmeniť po prechode do pokračovacej autosedačky a pomôžete tomu aj zrkadlom umiestneným na opierke zadného sedadla)
  • prechodné obdobie, ktoré pominie až časom.

Ak budete vyberať pokračovaciu sedačku, miesto autosedačky umiestnenej v smere jazdy odporúčam vyberať medzi obojsmernými, kde máte možnosť umiestnenia v protismere aj v smere jazdy. Pokračovacie autosedačky schválené podľa normy i-Size ECE R129 je možné použiť v smere jazdy najskôr od 15 mesiacov.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek