Autosedačka pre 4 mesačné dieťa

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

poradíte mi prosím pre moju malú skoro 4 mesačnú a 8kg, sedačku aj s isofixom? Máme teraz vajíčko Cybex aton 5, no je v nej stiesnená (nie je naobliekaná), veľmi plače a vidieť, že jej je nepohodlná. Vybrala som aj novorodeneckú vložku ale nepomohlo. Hľadám niečo priestrannejšie, no stále pre novorodenca, ktorá ešte nesedí a pri cestovaní potrebuje spať, čiže polohovateľnú a za rozumnú cenu.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak dieťatko samé nesedí aspoň dva mesiace a nemá dostatočne spevnený chrbátik, je použitie autosedačky naozaj nežiaduce, neposkytne dieťatku dostatočnú oporu ani ochranu, a má nepriaznivý vplyv na vývoj chrbtice.

Aton 5 nepatrí medzi najmenšie vajíčka, preto si neviem celkom predstaviť, že by v ňom bola dcérka stiesnená. Nespokojnosť môže spôsobiť aj to, že je vo vajíčku pripútaná, nesprávne nastavené pásy alebo to je obdobie, ktoré prejde časom.

Jedným z najväčších vajíčok je Klippan Dinofix. Vydrží cca do 87cm výšky dieťaťa, prípadne aj viac, závisí od pomeru jednotlivých častí tela. Vajíčko sa dá v aute použiť s isofixovou základňou alebo je možné ho pripevniť bezpečnostným pásom auta. V prípade šikmých sedadiel sa dá vyrovnať sklon podložením vajÍčka Klippan klinom. Výhodou vajíčka sú aj variabilné výplne vo vložke, ktoré sa dajú pridať a odstrániť podľa potreby.

Ako ďalšie odporúčam Cybex Aton S2 i-size. Jedná sa o kvalitné vajíčko podľa najnovšieho bezpečnostného štandardu.
Je možné ho použiť bez základne a pripevniť bezpečnostným pásom auta, na šikmých sedadlách si potom viete vajíčko prispôsobiť tak, aby dieťatku hlava nepadala. Taktiež sa dá použiť s isofixovou základňou Cybex Base One, ktorú je na šikmých sedadlách v mieste Isofixu možné vypodložiť klinom.

Ak by ste ale radšej zvolili autosedačku, jedinou možnosťou pre ešte nesediace dieťa je Klippan Kiss 2 Plus alebo BeSafe iZi Turn B i-Size.

  • Klippan Kiss 2 Plus - protismerná autosedačka s integrovaným vajíčkom, s celkovou nosnosťou do 18 kg a so základňou, ktorá sa dá upevniť v aute systémom Isofix, alebo pripútať bezpečnostným pásom auta. Vajíčko má navyše integrované kolieska a výsuvnú rukoväť, teda je možné ho prenášať ako cestovný kufor. Autosedačku je možné kúpiť spolu so základňou.

  • BeSafe iZi Turn B i-Size - kvalitná, otočná autosedačka so škrupinou imitujúcou tvar a polohu vajíčka. Po vyrastení z nej môžete sedačku ďalej využívať až do hmotnosti 18 kg dieťaťa v protismere aj v smere jazdy. Z hľadiska bezpečnosti odporúčam zachovať čo najdlhšie jazdu v protismere.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek