Autosedačka po vajíčku (Mama Kiddies Rotary Protect)

Zodpovedané
14. jan 2023

Dobrý deň,

syn mal 18 mesiacov váha 10,5kg a 78cm. Máme stále vajíčko cybex aton 5, ale pozeráme už po niečom inom.

Čo by ste prosím doporučili?

Auto máme Škoda Fabia 6Y rok výroby 2001 (žiaľ neviem povedať, či má auto isofix). Hľadáme niečo lacnejšie, ale zároveň spoľahlivé a do protismeru ešte kľudne.
Využitie bude sporadické, max 20 jázd za rok na krátke vzdialenosti, keďže nikam necestujeme.

Ďakujem za radu
PS: Pozerali sme aj tento model

Dobrý deň,

autosedačku Mama Kiddies Rotary Protect GT neodporúčam z viacerých dôvodov:

  • spĺňa len základnú normu, ktorá je dosť benevolentná, bez testovania bočného nárazu,
  • autosedačky kat. 0-36kg (aj od známych značiek) dosahujú v testoch bezpečnosti priemerné až veľmi podpriemerné výsledky,
  • protismer je možný len do 13kg, čo môže spôsobiť, že ešte relatívne malé dieťa bude treba otočiť do smeru jazdy kvôli váhe,
  • autosedačka vydrží do výšky dieťaťa cca 130cm, potom mu budete musieť aj tak kúpiť ešte jednu sedačku z kat. 15-36kg
  • neuvádzate, aké máte auto - pre upevnenie tejto sedačky je potrebný okrem Isofixu aj Top tether (pri otáčaní autosedačky je potrebné ho odpojiť a potom opätovne zapojiť).

Pre syna odporúčam Joie Stages. Je to obojsmerná sedačka, v smere jazdy má nosnosť do 25 kg, 5 bodové integrované pásy do 18kg. Protismer je možné využiť do 18kg, čo z hľadiska bezpečnosti odporúčam využiť čo najdlhšie. V aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta, v protismere má len jednu polohu. Má menej miesta na nohy než iné obojsmerné alebo protismerné sedačky, menej komfortné nakladanie dieťaťa do sedačky ponad pás auta, ktorým je sedačka pripevnená, ale na príležitostné vozenie v pomere cena/kvalita je to výborná voľba.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek