Autosedačka po vajíčku

Zodpovedané
9. aug 2022

Dobry deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu aká sedačka by bola vhodná ako pokračovanie po vajíčku.

Momentálne má dcérka 4 mesiace a máme vajíčko abc design (trojkombinácia). Vo vajíčku je dcérka ale dosť stiesnená a pripadá mi, že jej je v nej dosť nepohodlne. A možno ju tam iba nesprávne ukladám, ale možností, ako ju tam uložiť, nie je veľa. Mne osobne pripadá, že správne nesedí hlavová opierka. Je príliš vysoko. Keď ju ale znížim, tak zas sú ramenne popruhy príliš nízko a keď dcéru posuniem nižšie, prekryjem upínanie medzi nôžkami. Neabsolvujeme dlhé cesty, ale aj tak. Z novorodeneckej vložky sme už povyberali polstrovania, viac sa nedá. Je vhodné kúpiť už "normálnu" sedačku?

Ďakujem

Dobrý deň,

najprv sa vyjadrím k usadeniu dieťatka vo vajíčku.

Vložka, ktorú má dcérka pri nohách, má byť umiestnená za chrbtom. Je možné, že aj táto vložka Vám odsúva zapínanie medzi nôžkami. Hlavovú opierku určite znížte, ramenné pásy sú umiestnené príliš vysoko, mali by vychádzať v úrovni ramien, príp. 1-1,5cm pod ramenami. Dcérku pri usádzaní položte čo najviac ritkou k spone, tzv. butt to buckle (na fotke je umiestnená dosť vysoko), a poriadne zatiahnuť pásy.

Do pokračovacej sedačky môže dcérka prejsť až po tom, ako bude vedieť samostatne sedieť a bude v tejto polohe aj dostatočne spevnené (minimálne 2 mesiace samostatného sedu). Následne je pri výbere autosedačky potrebné prihliadať aj na miery dieťatka, sklon sedadiel v aute a vložkové vybavenie sedačky.

Okrem vajíčka je pre ešte nesediace dieťatko možnosť zaobstarať autosedačku s integrovaným vajíčkom, ktorá je využiteľná na dlhšie časové obdobie:

  • BeSafe iZi Turn B i-Size - otočná autosedačka so škrupinou imitujúcou tvar a polohu vajíčka. Po vyrastení z nej môžete sedačku ďalej využívať až do hmotnosti 18 kg dieťaťa v protismere aj v smere jazdy. Z hľadiska bezpečnosti odporúčam zachovať čo najdlhšie jazdu v protismere.

  • Klippan Kiss 2 Plus - protismerná autosedačka s integrovaným vajíčkom, s celkovou nosnosťou do 18 kg a so základňou, ktorá sa dá upevniť v aute systémom Isofix, alebo pripútať bezpečnostným pásom auta. Vajíčko má navyše integrované kolieska a výsuvnú rukoväť, teda je možné ho prenášať ako cestovný kufor.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek