Autosedačka po vajíčku

Zodpovedané
26. sep 2022

Dobrý deň,

aká autosedačka po vajíčku je vhodná pre 8-mesačnú dcérku, ktorá ešte úplne sama nesedí, ma 8 kg a 70 cm do auta Škoda Octavia a Mercedes GLC?
Chcela by som, aby autosedačka vydržala až do podsedáku a vzadu v aute bude ešte ďalšia autosedačka pre 2,5 ročnú dcéru Römer, tak aby tam bol dostatočný priestor.
PETITE&MARS Autosedačka Prime II Isofix Grey (9-36 kg) nie je vhodná?
Rozpočet tak do 200 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

pre ešte nesediace dieťatko nie je vhodná žiadna pokračovacia sedačka (je pár výnimiek, ale tie sú nad Váš rozpočet).

Neviem, aké máte vajíčka teraz, ani z akého dôvodu ho chcete meniť.
Do pokračovacej sedačky môže dieťa prejsť až po tom, ako bude vedieť samostatne sedieť a bude v tejto polohe aj dostatočne spevnené (minimálne 2 mesiace samostatného sedu). Následne je pri výbere autosedačky potrebné prihliadať aj na miery dieťatka, sklon sedadiel v aute a vložkové vybavenie sedačky.

Ak máte nevyhovujúce vajíčka, odporúčam pozrieť niektoré z nasledovných:

  • Klippan Dinofix - jedno z najväčších vajíčok, vydrží cca do 87cm výšky dieťaťa, prípadne aj viac, závisí od pomeru jednotlivých častí tela. Vajíčko sa dá v aute použiť s isofixovou základňou alebo je možné ho pripevniť bezpečnostným pásom auta. V prípade šikmých sedadiel sa dá vyrovnať sklon podložením vajÍčka Klippan klinom. Výhodou vajíčka sú aj variabilné výplne vo vložke, ktoré sa dajú pridať a odstrániť podľa potreby.

  • Cybex Aton S2 i-size- jedná sa o kvalitné vajíčko podľa najnovšieho bezpečnostného štandardu, kompatibilné so sponou Sensorsafe pre ešte väčšie bezpečie.

Je možné ho použiť bez základne a pripevniť bezpečnostným pásom auta, na šikmých sedadlách si potom viete vajíčko prispôsobiť tak, aby dieťatku hlava nepadala. Taktiež sa dá použiť s isofixovou základňou Cybex Base One, ktorú je na šikmých sedadlách v mieste Isofixu možné vypodložiť klinom.

Vzhľadom k mieram dcérky by som následne po vajíčku odporučila Joie Steadi. V aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta, dá sa upevniť v oboch smeroch a je úsporná na miesto. Má nosnosť do 18kg v oboch smeroch, odporúčam využiť protismer čo najdlhšie.

Žiadna autosedačka, ktorú by som Vám teraz odporučila, nevydrží po celé obdobie, kedy by sa malo dieťa voziť v autosedačke. Po pokračovacej autosedačke, ktorá nasleduje po vajíčku, je potrebné ešte kúpiť poslednú sedačku z kat. 15-36kg.
Z hľadiska bezpečnosti podsedák neodporúčam, nemá žiadnu bočnú ochranu.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek