Autosedačka 9-36kg

Zodpovedané
4. dec 2022

Dobrý deň,

potrebujeme dokúpiť ešte jednu sedačku do druhého auta. Momentálne máme Cybex pallas 2fix.

Chceme niečo v podobnej cenovej variante. Používaná bude v aute Fiat Scudo, príp. Peugeot 5008.

Ďakujem

Dobrý deň,

kedže nepíšete, pre aké dieťa hľadáte sedačku (vek, výška, váha), neviem, na akú kategóriu sa mám orientovať.

Predpokladám, že ak hľadáte sedačku v kat. 9-36kg, nebude ešte dieťa dostatočne veľké na kat. 15-36kg.

Z kategórie 9-36kg odporúčam Joie Bold. Je to autosedačka v smere jazdy, polohovateľná. Jej výhodou je pútanie 5-bodovými integrovanými pásmi až do 25 kg (cca 125 cm). Pre jej upevnenie v aute je potrebné použiť súčasne pás auta, Top tether aj Isofix. Ak dieťa prekoná hmotnosť 25kg alebo mu už ramenné pásy na 5 bodovom zapínaní vychádzajú pod pleciami, sedačka sa ešte využije s upevnením dieťaťa v sedačke bezpečnostným pásom auta.

Predĺžené použitie 5 bodových integrovaných pásov ponúka aj Britax-Römer Advansafix i-Size. Je schválená podľa nového nariadenia i-Size (R129). 5 bodové zapínanie je možné využiť do 21 kg (cca 105 cm). Následne sa na bezpečnostný pás auta, ktorým sa dieťa pripúta umiestni XP-PAD - penová podložka pre bezpečnejšiu a pohodlnejšiu jazdu. V aute sa autosedačka upevní systémom Isofix a Top Tetherom.

Ak ešte dieťa nemá 100cm ani viac ako 15kg, môžete uvažovať aj o kategórii 9-18kg, príp. 9-25kg. Autosedačky tejto kategórie dosahujú z bezpečnostných testov lepšie výsledky ako autosedačky 9-36kg.

Z kategórie 9-18kg odporúčam BeSafe iZi Comfort X3. Je to autosedačka v smere jazdy, ktorá sa púta pásom auta, je polohovateľná. Je vybavená vnútornou zmenšovacou vložkou, aby sa v nej cítili dobre aj vzrastovo menšie deti. Značka BeSafe ponúka kvalitné a bezpečné autosedačky, čoho dôkazom sú aj výborné výsledky v rámci bezpečnostných testov.

Dobrou voľbou je aj Joie Stages. V smere jazdy má nosnosť do 25 kg, 5 bodové integrované pásy do 18kg. V aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta.

Osobne neodporúčam autosedačky, v ktorých sa dieťa vozí v smere jazdy a je chránené pultíkom, zvážila by som výmenu aktuálnej sedačky.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek