Auosedačka pre 3 mesačné bábätko a pre 3 ročného chlapca

Zodpovedané
13. aug 2022

Dobrý deň,

chcem sa opýtať na dve veci.

Máme 3 ročného syna, ktorého zatiaľ vozíme v sedačke Britax romer dualfix (nemáme k nej novorodeneckú vložku). Má už 16 kg a 102 cm - aká sedačka by pre neho bola najlepšia tak, aby bola čo najpohodlnejšia a najbezpečnejšia s tým, že na dlhých cestách nám stále spáva?

Zároveň máme 3 mesačnú dcéru, ktorá je vo vajíčku maxi cosi. Môžem ju už v tomto veku presunúť do Britax dualfix po dokúpení novorodeneckej vložky? Vo vajíčku sa jej veľmi nepáči, je dosť dlhá.
Alebo je lepšie s presunom este počkať?

Veľmi pekne ďakujem

Dobrý deň,

dcérku určite nechajte ešte vo vajíčku. Neviem presný model, ktorý máte, ale Maxi-Cosi ponúka viacero modelov veľkých a kvalitných vajíčok. Do autosedačky ju presuňte, až keď bude minimálne dva mesiace samostatne sedieť. Aj vtedy však bude potrebné dokúpiť novorodeneckú (alebo skôr zmenšujúcu vložku) na vyplnenie priestoru v autosedačke.

Neuvádzate, či sa syn ešte vozí v protismere alebo už v smere jazdy, ani aký máte rozpočet.

Ak sa syn ešte vozí v protismere jazdy, odporúčam Klippan Century - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky cca 130-135cm. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má úspešný Plus Test a 5 bodové integrované pásy do 25kg

alebo Axkid Minikid - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky 125cm. Jej súčasťou je oporná noha s 5 polohami, vďaka ktorej sa dá v aute nastaviť optimálny sklon. Pri veľmi šikmých sedadlách je možnosť dokúpenia Axkid klinu. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má úspešný Plus Test a 5 bodové integrované pásy do 25kg.

Niektoré autosedačky ponúkajú možnosť protismeru až do 36kg. Jednou z takýchto autosedačiek je aj Novinka od firmy BeSafe, BeSafe Stretch, je čisto protismerná autosedačka s nosnosťou až do 36kg, do výšky 125cm. Medzi jej výhody patrí možnosť pripevnenia v aute bez Isofixu aj v aute s Isofixom (bezpečnostným pásom auta), nastaviteľný priestor na nohy, polohovanie, viacdielna zmenšovacia vložka, a samozrejme v neposlednom rade úspešný Plus Test (extrémne náročný švédsky test autosedačiek). Zapínanie 5 bodovými integrovanými pásmi poskytuje po celú dobu nosnosti.

V prípade, že sa syn už vozí v smere jazdy, a máte v aute Top Tether, odporúčam Joie Bold. Je to autosedačka v smere jazdy, polohovateľná. Jej výhodou je pútanie 5-bodovými integrovanými pásmi až do 25 kg (cca 125 cm). Pre jej upevnenie v aute je potrebné použiť súčasne pás auta, Top tether aj Isofix.

Ak by ste už chceli vyberať medzi sedačkami v kat. 15-36kg, kde už bude syn pútaný pásom auta, pozrite na nasledovné modely:

  • Nuna AACE LX - pohodlná autosedačka kategórie i-Size do 150 cm, pri upevnení systémom Isofix môžete nastaviť sklon pre nájdenie ideálnej polohy. So zdvíhaním hlavovej opierky sa aj jemne rozširuje do strán, ventilačné panely pomáhajú navodiť príjemnú klímu.
  • Avionaut MaxSpace - pohodlná, polohovateľná autosedačka s vysokou chrbtovou opierkou. Reálne vydrží do 160cm výšky dieťaťa.
  • Axkid Bigkid 2- bezpečná, polohovateľná, medzi nohami má vodič na správne vedenie pásu, taktiež ako Avionaut Maxspace disponuje vysokou chrbtovou opierkou, takže poslúži dieťaťu naozaj dlhé obdobie.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek