Akú autosedačku pre novorodeniatko?

Zodpovedané
28. aug 2022

Dobrý deň prajem.

chcela by som sa Vás opýtať na názor, akú autosedačku/vajíčko kúpiť pre novorodeniatko. Chceli by sme niečo kvalitnejšie, no najmä bezpečnejšie. Pomohlo by nám nejaké porovnanie autosedačiek a názor na základňu. Najlepšie by bolo, aby bola autosedačka kompatibilná s kočíkom easywalker Harvey3, no nie je to podmienkou. Rozpočet máme 200-250€.

Ďakujem veľmi pekne za Vaše poradenstvo

Dobrý deň,

v prípade, že je vajíčko správne pripevnené, je z hľadiska bezpečnosti upevnenie bezpečnostným pásom auta a upevnenie na isofixovú základňu porovnateľné.
Ak často cestujete, je používanie základne praktickejšie, keďže vajíčko len jednoducho nakliknete na základňu, ktorá je celý čas pripevnená v aute, zatiaľ čo vajíčko prenášate aj spolu s dieťatkom.

Ak by ste sa rozhodli pre vajíčko spolu so základňou, vo Vašom rozpočte odporúčam Cybex Aton B2 i-size. Jedná sa o kvalitné vajíčko podľa najnovšieho bezpečnostného štandardu, kompatibilné so sponou Sensorsafe pre ešte väčšie bezpečie. Vajíčko vydrží až do 87cm výšky dieťaťa, je veľmi dobre vložkovo riešené.
V aute sa dá pripevniť bezpečnostným pásom auta, na šikmých sedadlách si potom viete vajíčko prispôsobiť tak, aby dieťatku hlava nepadala. Taktiež sa dá použiť s isofixovou základňou Cybex Base One, ktorú je na šikmých sedadlách v mieste Isofixu možné vypodložiť klinom.

Ak by ste zvolili variantu bez základne, odporúčam Klippan Dinofix. Je to kvalitné, bezpečné vajíčko, ktoré vydrží až do 87cm výšky dieťaťa, prípadne aj viac - závisí od pomeru jednotlivých častí tela. V prípade šikmých sedadiel sa dá vyrovnať sklon podložením vajíčka Klippan klinom. Výhodou vajíčka sú variabilné výplne vo vložke, ktoré sa dajú pridať a odstrániť podľa potreby, vďaka čomu je vhodné aj pre predčasniatka či naozaj drobné detičky.
Keď je vajíčko pripevnené bezpečnostným pásom vozidla, ten neprechádza ponad nohy dieťatka, ako je tomu u iných vajíčok, čo oceníte najmä pri batoľatách, ktorým často pás cez nohy prekáža.

Medzi ďalšie vajíčka, ktoré sa dajú upevniť aj bezpečnostným pásom vozidla a patria medzi bezpečné vajíčka s dobre riešenou vložkou aj pre novorodeniatka, patrí Nuna Pipa Next. So svojou hmotnosťou 2,8kg patrí medzi najľahšie vajíčka. Ak by ste sa neskôr rozhodli dokúpiť k vajíčku základňu Nuna Base Next, získate otočnosť a možnosť pokračovať so sedačkou Nuna Todl Next.

Všetky vyššie spomínané vajíčka môžete pomocou adaptérov upevniť aj na kočík Easywalker Harvey3.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek