Je možný prepis nehnuteľnosti na neplnoleté deti?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom prepisu nehnuteľnosti na neplnoleté deti. Ide o nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve bez hypotéky či iného vecného bremena.

Za akých podmienok je možný prepis tejto nehnuteľnosti na neplnoleté deti?

Ako je to v prípade nehnuteľnosti zaťaženou hypotekárnym úverom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, je to možné.

Bežne sa v praxi takýto prevod realizuje prostredníctvom darovania nehnuteľnosti maloletému dieťaťu.

Ide však o proces zložitejší, zdĺhavejší a pozostáva z viacerých krokov. Darovacia zmluva podlieha schváleniu súdom. Rovnako platí, že nejde o bežnú vec a na nakladanie s majetkom je potrebné schválenie súdu.

V prvom rade je potrebné zvážiť či zastúpením maloletého jeho rodičom nenastane konflikt záujmov. Napr. možnosť zriadenia vecného bremena, nesúhlas manžela. V prípade, že takýto konflikt nastane, tak je potrebné podať návrh na súd (žiadosť) o ustanovenie opatrovníka na uzavretie konkrétneho právneho úkonu (v tomto prípade darovacej zmluvy). S opatrovníctvom musí zvolená osoba za opatrovníka súhlasiť.

Obdarovaný maloletý nemôže sám podpísať darovaciu zmluvu. Pred podaním návrhu na súd musí byť uzavretá darovacia zmluva, ktorá má všetky náležitosti podľa zákona.

Následne sa podáva návrh na schválenie právneho úkonu maloletého (darovacej zmluvy). Súd takýto právny úkon schváli, ak je v záujme maloletého.

Ak sa na nehnuteľnosti nenachádzajú žiadne ťarchy - ani vecné bremeno a ani záložné právo, tak je to veľmi dobrá východisková situácia.

Ak je nehnuteľnosť zaťažená záložným právom v prospech banky (hypotekárny úver), tak je potrebné schválenie zo strany danej finančnej inštitúcie.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com