Čo hrozí osobe, ktorá kúpila nehnuteľnosť a nepodala daňové priznanie?

Zodpovedané
18. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu.

Čo ak niekto kúpil nehnuteľnosť a nepodal daňové priznanie?

Mám na mysli priznanie na mestskom úrade a neplatenie dane približne 10 rokov. Pôvodný majiteľ sa zároveň neodhlásil na mestskom úrade. Nevedel, že je to potrebné a za nehnuteľnosť platil aj naďalej.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak si osoba v danom (predchádzajúcom) roku kúpila nehnuteľnosť, tak musí do konca januára nasledujúceho roka podať daňové priznanie a do 31. mája daň zaplatiť.

Ak osoba nepodá daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti v riadnom termíne, tak správca dane uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane. Je to nie menej ako 5 eur, najviac však 3 000 eur.

Ide o celkom zamotanú situáciu, nakoľko pôvodný majiteľ platil daň, ktorú už vlastne nemal platiť za súčasného majiteľa. To hrá celkom vo Váš prospech. Preto by som odporúčala spojiť sa najprv s pôvodným vlastníkom koľko platil a do akej doby a následne by som sa obrátila na mesto, lebo daň bola za Vašu nehnuteľnosť (za Vás) platená.

Mesto by mohlo zobrať do úvahy, že daň bola platená za danú nehnuteľnosť po určitú dobu (lebo neviem do kedy a či ešte je) a sankciu Vám odpustiť s tým, že by sa doplatila zvyšná časť. Skúsila by som sa s nim dohodnúť. Mesto by malo po správnosti vrátiť peniaze osobe, ktorá nebola oprávnená platiť daň a vy by ste mali zaplatiť daň spätne, prípadne ako druhú možnosť vidím sa vyrovnať s pôvodným vlastníkom (lebo platil daň za Vás), ak to mesto akceptovalo a daň za nehnuteľnosť počíta vo v prospech danej nehnuteľnosti.

Platí, že povinnosť podať daňové priznanie má predovšetkým vlastník nehnuteľnosti. A tým pádom aj platiť daň má aktuálny vlastník nehnuteľnosti.

Zároveň sa pôvodný majiteľ odhási na meste, ak ešte nie je odhlásený a vy sa prihlásite. Možno nebude nutné podať daňové priznanie, možno áno. Preto by som sa asi najskôr poradila o postupe s konkrétnym pracovníkom mesta.

Je to na Vás, že či to budete riešiť. V lepšom prípade sa dohodnete a odpustí Vám mesto sankciu, alebo Vám môže prísť sankcia ak sa na to príde ako súčasnému vlastníkovi nehnuteľnosti, že ste neplatili daň po dobu 10 rokov.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com