Aký bude mať dopad zvyšovanie úrokových sadzieb na vývoj cien nehnuteľností?

Zodpovedané
30. mar 2023

Dobrý deň,

ako ECB avizovala, že v marci zvýši úrokové sadzby, tak sa aj stalo a zvýšila základnú úrokovú sadzbu o dalších 0,5%. A neodradila ju ani situácia v USA a Švajčiarsku, Nemecku. Naopak vraveli, že do leta plánujú ešte 2x zvýšiť základnú sadzbu a vraj nie je vylúčené ďalšie zvyšovanie na jeseň a v zime.

Marcové zvýšenie ECB sa u nás v bankách na zvyšovaní úrokových sadzieb prejaví až o mesiac/dva. A kvôli dalším už avizovaným zvyšovaniam od ECB, tu na jeseň budú cca 6% sadzby v naších bankách a s poplatkom a poistením aj 7,5% RPMN na hypotékach.

Aký to podľa Vás bude mať dopad na vývoj cien nehnuteľností, ak pominieme novostavby?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, úrokové sadzby išli hore a je aktuálny trend ich zvyšovania. Možno aj menej, možno aj viac. Tieto zvyšovania sadzieb robia celkový trh nehnuteľností tzv. vyčkávacím. Vyčkávací trh - všetci čakajú - predávajúci čakajú, že ceny nepôjdú dole, ponechávajú pôvodné ceny, resp. jemne upravené - 5 -10 percent. Predpoklad klesania cien je len veľmi ťažko určiť, ale predpokladá sa (predpovedá) v niektorých prípadoch až 30 percent.

Viacero ponúk stojí. Dovolím si tvrdiť, že už dlho tu nebolo toľko ponúk oproti dopytu.

Kupujúci čakajú - dopyt klesol. Vyčkávajú na lepšie ceny. Avšak tu vidím problém. Ak kupujúci budú dlho čakať a nemajú hotovosť, hypotéka sa im predraží, nakoľko za mesiac/dva pravdepodobne súčasné úrokové sadzby stúpnu. Niekde sa to však stopne, kde sa znova stretne ponuka s dopytom. Obidve strany momentálne výrazne kalkulujú. Predávajúci chcú ešte stále dobre predať (čo najdrahšie) a kupujúci chcú už lepšie kúpiť (čo najlacnejšie).

Ja osobne si myslím, že vývoj cien nehnuteľností bude naďalej klesajúci, nakoľko viacerí predávajúci budú znižovať ceny ak budú chcieť predať svoju nehnuteľnosť. Dopyt je veľmi slabý. Kupujúci čakajú na znižovanie, ponuky s aktuálnymi cenami stoja. Treba však brať do úvahy regionálne rozdiely. V Bratislave to bude podľa mňa rôzne. Aj pôjdú ceny dole, aj zostanú. Záleží aj kde, v ktorých mestských častiach. Kto chce/potrebuje predať, tak predá aj lacnejšie. Kto chce/potrebuje, tak kúpi aj drahšie.

Kupujúci by teraz mali kupovať a využiť ešte celkom nízke úrokové sadzby. Mali by prejaviť záujem o nehnuteľnosť a rokovať o kúpnej cene s predávajúcim. Teda rozhodne sa pokúsiť vyjednávať a vyjednať lepšiu cenu. Treba využiť skutočnosť, že im banka dá peniaze a schváli hypotéku.

Tu je dôležitý celkový prepočet, že či sa oplatí toľko čakať na lepšiu kúpnu cenu. A to najmä vtedy, ak má kupujúci možnosť teraz dostať hypotéku a má ju schválenú či predschválenú. Treba si prerátať o koľko sa predraží hypotéka v konečnom dôsledku z dôvodu vyšších úrokových sadzieb.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com