Ako postupovať, keď nám pri kúpe domu nebol doložený energetický certifikát?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom nášho problému.

Čo je potrebné urobiť, ak nám pri kúpe domu v septembri 2022 nebol doložený energetický certifikát?

Ďakujem

Dobrý deň,

otázne je, či rodinný dom disponuje energetickým certifikátom a len nebol doložený. Resp. ním dom nedisponuje vôbec. S obidvoma prípadmi som sa už v praxi stretla.

V prvom prípade by som kontaktovala priamo majiteľov či realitnú kanceláriu, ktorá predaj domu zabezpečovala, nech ho dodatočne doložia. Možno ho zabudli, stratili a musia ho nájsť.

V druhom prípade je možné, že sa dá takýto certifikát dodatočne získať. Tu by som odporúčala kontaktovat spoločnosť či realitnú kanceláriu (makléra), ktorí to zabezpečujú či vedia zabezpečiť.

V prípade rodinného domu je certifikácia dobrovoľná, nie povinná, ale v súčasnej dobe energetickej krízy sa odporúča ho mať vyhotovený. Bude sa treba spojiť s pôvodnými majiteľmi a požiadať ich o spoluprácu v prípade doloženia pôvodnej dokumentácie, ak ju nemáte k dispozícii.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com