Ako postupovať, keď developer nedodržal zmluvné podmienky?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

ocitli sme sa v nemilej situácii. Pred dvomi rokmi sme podpísali rezervačnú zmluvu na byt s developerom v novostavbe. Za byt sme zaplatili nemalú zálohu. Čo sa však stalo. Developer nedodržal zmluvné podmienky vo viacerých bodoch a mohli by sme od zmluvy odstúpiť. My však zvažujeme, že ako ďalej.

1. Aj keď máme za to, že by sme vyhrali súd o vrátenie zálohy, tak sa obávame, že developer sa hodí do krachu a peniaze už nikdy neuvidíme. Slovenské zákony nás v tomto nechránia. Pokiaľ viem, predbežné opatrenie na jeho majetok je od súdu skôr bonus, nie štandard. Teda budeme stratoví na zálohe a ešte aj na právnikovi.

2. Preto zvažujeme, že byt kúpime aj napriek tomu, že nie je dokončený podľa toho, čo sme očakávali. A v tomto bode spočíva naša najväčia otázka.

Ako sa bude vyvíjať trh s realitami?

Aké sú prognózy?

Je pravda, že majú ceny bytov klesať?

Je možné byt teraz kúpiť a predať ho v dohľadnej dobe (rok, dva) za vyššiu sumu?

Prípadne aspoň takú istú?

Je možné predať 4-izbový byt na 4. poschodí (čo by kúpila najskôr nejaká rodina s deťmi) aj napriek tomu, že v bytovke je malý výťah a nezmestí sa tam kočík?

Alebo sa na to nepozerá a malé výťahy sú problém vo viacerých bytovkách?

Je možné predať takýto byt i napriek tomu, že nemá bezpečnostné dvere?

Neradi by sme totiž investovali do nejakej prerábky.

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade by som odporúčala osloviť realitného makléra (realitnú kanceláriu), ktorý Vám ocení aktuálnu trhovú cenu nehnuteľnosti v porovnaní s cenou za akú kupujete momentálne a následne ocení nehnuteľnosť v čase kúpy - prevzatia. Tým budete mať lepší prehľad o cenách.

Zodpovedanie otázky týkajucej sa prognózy do budúcnosti je takmer nemožné. Vývoj je ťažké predpovedať vzhľadom aj na faktory, ktoré ho ovplyvňujú - vojna, energie, krízy... Jeho scenár nie je možné jednoznačne predpovedať.

Nehnuteľnosti sú však dlhodobou investíciou a historicky z dlhodobého hľadiska (viac ako 10 rokov) mali ceny rastúci charakter.

V prípade predaja nehnuteľnosti do 5 rokov nie ste oslobodení od daní z príjmu z predaja nehnuteľnosti, na ktorú je naviazaná platba odvodu do zdravotnej poisťovne.

Prípadne by som odporúčala rokovanie s developerom o postúpení práv pri kúpe nehnuteľnosti tretej strane (predaj nehnuteľnosti inému kupujúcemu s vrátením zálohy).

Ako výhodu vidím existenciu výťahu v bytovom dome. Každý takýto faktor či je alebo nie je (ako aj bezpečnostné dvere) sa môže zohľadnit v nastavení celkovej kúpnej ceny pri predaji.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com