Kedy je potrebné operovať zväčšenú aortu?

Zodpovedané
22. apr 2020

Dobrý deň,

mám 6 mesačného syna, ktorý je sledovaný kardiológom, lebo má zväčšenú aortu (12 mm) a dierku medzi predsieňami ASDII 5 mm. Lekárka mi povedala, že nateraz môžem ako matka spokojne spávať, keďže syn nepotrebuje operačný zákrok. Vraj aorta sa s pľúcnicou aktuálne vyvíja v pomere 1:1.

Ako zle by sa musel vyvíjať stav môjho syna, aby bolo potrebné ho operovať?

V akom veku najskôr sa detičkám operujú srdcové chyby ako má môj syn?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

12 mm aorta u 6 mesačného dieťaťa sa zdá byť v poriadku, pokiaľ tam nie je pridružené zúženie, alebo nedovieravosť aortálnej chlopne.

5 mm dierka medzi predsieňami sa podľa veľkosti nezdá byť závažná. Doporučujem Vám naďalej sporadické kontroly u Vášho detského kardiológa.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/