Je šanca, že sa otvorený artériový ductus upraví časom aj bez operácie?

Zodpovedané
5. sep 2024

Dobrý deň,

dcérka má 3 mesiace a minulý týždeň jej bolo u kardiologičky diagnostikované nasledovné:
Perzistencia fetálnej cirkulácie otvorený artériový ductus a FoA-ASD 2 ako podklad pre uvedené omodravanie okolo úst. Bez inej závažnej štruktúrovej chyby srdca a bez poruchy elektrickej aktivity prevodového systému.

Pani doktorka nám povedala, že je možné, že sa jej stav upraví časom sám.

Je tam naozaj nejaká šanca?

Nie je predčasne narodená, vážila 3600 g. Pôrod bol akútna sekcia.

Je možný súvis neuzavretia aj s týmto typom pôrodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

otvorený ductus arteriosus sa môže uzavrieť aj spontánne, šanca do 1 roka je cca 65% a do piatich rokov 80%. Samozrejme závisí od veľkosti. Čím je väčší, tým sa šanca na spontánny uzáver zmenšuje. Podobne je to pri otvorenom formane ovale. Ak je malé, môže sa aj spontánne uzavrieť.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/