Je šanca, že pri druhom dieťati sa tiež vyskytne nejaká srdcová vada?

Zodpovedané
5. dec 2019

Dobrý deň,

naša 6 ročná dcérka sa narodila s defektom komorového septa, čo sa jej podľa slov kardiológa uzatvorilo. Je ešte prítomný jemný šelest.
Plánujeme druhé bábätko.

Je šanca, že pri druhom dieťati sa tiež vyskytne nejaká srdcová vada?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na vzniku srdcových chýb u plodu sa podieľa viacero faktorov. A to od genetických, cez ochorenia matky až po faktory prostredia.

V prípade otehotnenia Vám doporučujem prenatálne vyšetrenie so zameraním na vrodené chyby srdca, ktoré sa dá realizovať už v 11. týždni tehotenstva.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/