Je ASD II u 6 mesačného dieťaťa veľký problém?

Zodpovedané
15. apr 2019

Dobrý deň,

6 mesačnému synovi počas hospitalizácie náhodne zistili srdcovú vadu ASD II hemodynamický závažný vo veľkosti 8 mm. Prišlo sa na to tak, lebo na rtg mal zväčšené srdce.

Až do najbližšej kontroly u rajónnneho kardiológa o 3 mesiace nemáme viac informácii. Iba tú, že bude v predškolskom veku potrebná operácia.

Je možné dostať sa do DKC na konzultáciu s kardiológom, ak by sme si to zaplatili ako samoplatcovia?

Je zväčšene srdce u tak malého dieťaťa veľmi závažný problém?

Postačuje vôbec v takomto prípade kontrola o 3 mesiace?

Syn sa narodil s otvoreným FOA a nakoniec je z toho ASD, čo nás dosť vystrašil. Radi by sme to ešte s konzultovali aj s iným lekárom.

Ďakujem

Dobrý deň,

do DKC sa môžete objednať na kontrolné vyšetrenie bez toho, aby ste si museli priplácať.

Zväčšenie srdca je podmienené veľkosťou skratu, ktorý spôsobuje predsieňový defekt.

Kontrola o 3 mesiace by mala byť dostačujúca. V prípade, že sa dieťaťu pohorší aj skôr.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/