Dcérke budú musieť implantovať kardiostimulátor. Ako prebieha táto operácia?

Zodpovedané
5. sep 2024

Dobrý deň,

mojej dcére bola ako 6-mesačnej náhodne diagnostikovaná kompletná AV blokáda III. stupňa. Teraz má 15,5 mesiaca a pulzy sú už na hranici, kedy bude nutné implantovať kardiostimulátor. Pulzy v noci sa už častejšie dostávajú pod úroveň 40. Aj keď symptómy zlyhávania srdiečka, ktoré mám u nej pozorovať, stále nie sú prítomné. Čaká nás však kontrola u nášho kardiológa a ja už teraz mám z toho veľký stres.

Mohli by ste mi v krátkosti napísať, že ako táto operácia prebieha?

Čo to obnáša?

Otvára sa dieťatku hrudník, alebo sa implantuje kardiostimulátor pod kľúčnu kosť tak ako dospelému človeku?

Ďakujem

Dobrý deň,

u malých detí sa implantuje kardiostimulátor pod rebrový oblúk a cez malý rez s čiastočným otvorením hrudníka.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/