Dá sa v priebehu tehotenstva zistiť a potvrdiť, či dcéra bude mať aortálnu koarktáciu?

Zodpovedané
5. sep 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Písali ste, že koarktácia aorty sa dá zistiť a teda potvrdiť už v tehotenstve. V 12. aj 20. týždni bolo so srdiečkom všetko v poriadku. Až teraz v 30. týždni mi doktor povedal, že tam je podozrenie.

Prečo len podozrenie?

Dá sa ešte v priebehu tehotenstva zistiť a na isto potvrdiť, či dcéra bude mať túto diagnózu?

Išla by som aj do DKC.

Treba čakať až do pôrodu, aby sa spravilo sono srdiečka priamo malej?

Ohrozuje táto diagnóza priebeh tehotenstva a následný pôrod?

Ďakujem

Dobrý deň,

koarktácia aorty sa môže vyvinúť aj v priebehu tehotenstva. Je možné prísť aj na kontrolné vyšetrenie pred narodením do Detského kardiocentra. Objednať sa môžete prostredníctvom spojovateľa 02/59320111.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/