Dá sa liečiť perikardiálny výpotok na srdiečku u plodu?

Zodpovedané
4. okt 2024

Dobrý deň,

pri sonografickom vyšetrení v 15. týždni gravidity bol spozorovaný perikardiálny výpotok na srdiečku môjho bábätka. Bola som na kontrole v detskom kardiocentre a výpotok tam stále je. Srdiečko inak vyzerá byť v poriadku. Ďalšiu kontrolu mám v októbri, to budem v 24. týždni.

Keď som sa ich spýtala na nejaké príčiny, tak vraj nevedia.

Môže to mať veľký dopad na moje dieťatko?

Dá sa to liečiť?

Stretli ste sa vy osobne s takýmto problémom?

Ďakujem

Dobrý deň,

perikardiálny výpotok plodu väčšinou sprevádza vrodenú chybu (napr. srdcovú arytmiu, tumor srdca a pod.)

Ak je štrukturálna chyba srdca vylúčená, doporučujem sledovať veľkosť výpotku a skontrolovať ho aj po narodení dieťaťa. Môže prísť aj k jeho spontánnemu ústupu.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/