Bolo by podozrenie na stenózu aortálnej chlopne viditeľné už aj na morfologickom ultrazvuku?

Zodpovedané
12. aug 2024

Dobrý deň,

na ultrazvuku v 30. týždni doktorka zistila podozrenie na stenózu aortálnej chlopne u nášho bábätká a odporučila vyšetrenie v DKC, ktoré máme naplánované budúci týždeň.

Je niečo takéto viditeľné už aj na morfologickom ultrazvuku, ktorý sme si zaplatili v 20. týždni?

Tam nič pozodrivé profesor nevidel.

Ohrozuje to život bábätká aj v brušku?

Aké sú prosím aspoň približne prognózy s touto diagnózou?

Je vôbec možné pri takom náleze, že sa následne nič nepotvrdí?

Ďakujem

Dobrý deň,

stenóza aortálnej chlopne sa dá zistiť už pri morfologickom ultrazvuku. Samozrejme nález sa môže vyvíjať počas tehotenstva. Život plodu neohrozuje.

Po narodení závisia príznaky od miery zúženia/postihnutia aortálnej chlopne. Časť pacientov vyžaduje intervenciu na chlopni už v novorodeneckom veku.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/