2-mesačný syn má šelest. Postačí mu kardiologické vyšetrenie až po 4. mesiaci?

Zodpovedané
4. okt 2024

Dobrý deň,

syn mal v pôrodnici šelest. Robili mu aj echo, po ktorom mi povedali, že nič vážne nenašli. Teraz má syn 2 mesiace a šelest pretrváva 2/6, občas má okolo úst modré. Inak pekne priberá, je čulý. Pediatrička povedala, že ako 4-mesačnému to ešte skontroluje a ak to bude pretrvávať, tak nás pošle ku kardiológovi.

Postačí kardiologické vyšetrenie po 4 mesiaci?

Je možné, že aj keď v pôrodnici nebola zistená srdcová vada, že sa objaví takto neskôr?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak dieťa nemá príznaky srdcového ochorenia, dobre priberá a vyvíja sa normálne, stačí vyšetrenie po 4 mesiaci.

Ak by ste spozorovali u dieťaťa príznaky (neprospievanie, zadýchavanie, omodrávanie), je vhodné ísť na vyšetrenie skôr.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/