Zistia mi hadicou, či mám alergiu na ovocie alebo histamínovú alergiu?

Zodpovedané
7. júl 2022

Dobrý deň,

som objednaná na hadicu aj z hora aj z dola, ale až v septembri. Zatiaľ nemám výsledky na celiakiu. Mávam bolesti v ľavom boku ako keby črevo potom chodím na veľkú. Plus pocit na vracanie až zvracanie a strašná unava.

Môže sa tak prejavovať alergia/intoleranciua?

Po ovocí (nektarinky, jablko, slivky, čerešne) ma štípu ústa a aj jazyk. Dávnejšie som mávala štípanie aj z orechov.

Je to alergia na ovocie alebo histamínová alergia?

Zistia mi to hadicou?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyšetrením fibroskopiou lekár zistí, v akom stave je pažerák, žalúdok a dvanástnik. Tam sa zistí, či sú zmeny na sliznici, teda nejaké zápalové ložiská. Ak je prítomná celiakia, zmena na sliznici dvanástnika, je jasne čitateľná. Ak by bola prítomná laktózová intolerancia alebo histamínová intolerancia, tá sa zisťuje biopsiou. To je odber tkaniva z tenkého čreva počas fibroskopie. Na biopsii lekár vidí namerané množstvo enzýmov potrebných na trávenie laktózy a histamínu. Dodatočné intolerancie, napr. na vajcia, sóju, ryby a podobne, sa robia zo séra (teda z krvi), pričom sa sleduje hodnota protilátok- IgA, IgM a IgG.

Pri kolonoskopii sleduje lekár najmä zmeny v hrubom čreve a v dalších častiach tenkého čreva. Sleduje najmä zápalové reakcie a snaží sa vylúčiť napr. crohnovu chorobu, divertikultídu, ulceróznu kolitídu a iné závažné zápalové ochorenia. Toto vyšetrenie vám bolo navrhnuté zrejme z dôvodu klinických prejavov, ako sú bolesti, vracanie, zmeny stolice.

Alergie, ktoré môžete pociťovať, sa sledujú u imunoalergológa. Pri každej alergii zohráva úlohu zvýšené množstvo histamínu. Neznamená to však histamínovú intoleranciu. Histamínová intolerancia sa vie potvrdiť najmä z biopsie.
Alergie na ovocie bývajú často skrížené, ak je pacient alergický, napr. na trávy, môže v období kvitnutí tráv reagovať na niektoré druhy ovocia alebo iné bielkoviny v potravinách.

Určite odporúčam aj návštevu gastroenterológa aj imunoalergológa. Ak budete mať výsledky, rada si s vami prejdem správnu výživu prostredníctvom konzultácie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/