Zhorší sa akné po vysadení stravy obsahujúcej lepok?

Zodpovedané
2. sep 2024

Dobrý deň,

mám 30 rokov a od 16tky trpím silným akné. Ako 17-ročná som podstúpila ročnú liečbu aknenormínom (dermatológ). Akné zmizlo na určitú dobu, po roku sa vrátilo. Odvtedy som skúšala všetky kozmetické prípravky (bio, z lekárne, čaje...) Nič nepomáhalo, tak som pred 1,5 rokom opäť navštívila dermatológa, ktorý mi po viacerých liekoch a krémoch opäť predpísal liečbu ako v detstve Aknenormín len s iným názvom (Beloretine opäť na rok). Pri tejto liečbe som samozrejme brala antikoncepciu. Akné opäť skoro kompletne zmizlo.

Pred 4 mesiacmi som vysadila aj antikoncepciu a akné mám všetko kompletne späť. Podstúpila som kvôli tomu viacero testov, keďže hľadám príčinu. Krvné testy u gynekológa na testosterón - v poriadku, aj celá prehliadka všetko je vraj ok. Mala som 7 cm cystu na vaječníku, kvôli ktorej som mala ísť v máji na operáciu. Tá však zmizla po vysadení antikoncepcie. Helicobacter - negatívne, krvné testy na intoleranciu na laktózu negatívne.

Po vysadení antikoncepcie nemám žiadne bolesti počas cyklu, všetko je pravidelne ako má byť akurát sa vždy počas ovulácie vyhádžem kompletne, pred menštruáciou sa to vždy zlepší.

Z endoskopie mi prišiel výsledok možnej celiakie a mám ísť na krvné testy, lenže už posledný mesiac si aj to sledujem. Kompletne som zmenila stravu nejem nič vyprážané a ani nič sladké. Kompletne som vysadila sladkosti a nahradila orechmi a ovocím, nejem nič z obsahom lepku, len šaláty, ryby, syry, bezlepkové vločky s ovocím, skoro žiadny alkohol (možno raz do mesiaca).

Začala som cvičiť u trénerky 3x týždenne, všetko toto som zmenila začiatkom mája a žiadny výsledok. Dokonca by som povedala, že posledné dva týždne je to najhoršie. Už mi hovoria, že telo sa mi od lepku čistí.

Je možné, že ak je to celiakia, tak po vysadení stravy obsahujúcej lepok sa akné najskôr zhorší?

Akné mám na bokoch líc smerom dole k brade až k ušiam, po bokoch pri krku.

Ďakujem

Dobrý deň,

vidím, že sa naozaj snažíte nájsť príčinu a robiť opatrenia.

Je to tak trochu záhada, ale skúsim Vám poradiť jednu vec, čo mám overenú z praxe.
Ak ste tak neurobili vyraďte mliečnu bielkovinu zo stravy na 3 - 6 týždňov. O výsledku ma prosím informujte mailom, skúsim Vás potom nasmerovať ďalej.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/