Vyšli mi negatívne výsledky z krvi na celiakiu. Je potrebne ísť aj gastrofibroskopiu?

Zodpovedané
Včera o 14:18

Dobrý deň,

vyšli mi negatívne výsledky z krvi na celiakiu.

Je potrebne ísť aj na GFS - odber vzorky?

Na hepatologickej kontrole nakoľko som po transplantácii pečene v r. 2016 mi to lekárka navrhla. Vraj aj ak bude negatívna krv, tak by bolo fajn aj tak GFS vyšetrenie pre istotu.

Ďakujem

Dobrý deň,
toto závisí od rozhodnutia lekára, ktoré by mal učiniť na základe komplexnej anamnézy, ktorú ja nemám k dipozícií a ani nie som lekár.
Preto môžem len skonštatovať, že sa to robí naozaj na základe klinických prejavov pacienta a môže aj nemusí byť zvolený takýto postup.
Celiakia sa prejavuje okrem zvýšených protilátok na bielkovinu lepku, zmenami na sliznici dvanástnika. Zmeny sú veľmi typické a je nepravdepodobné, že sa dajú zameniť s iným ochorením. Preto ak je podozrenie na celiakiu je určite vhodné endoskopiou ju vylúčiť /potvrdiť.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/