Súvisí únava, bolesť hlavy a brucho s histamínovou intoleranciou?

Zodpovedané
28. mar 2019

Dobrý deň,

u 13 ročného syna je po 4 rokoch pátrania a vyšetrovania príčin častých infektov hrdla, kašľa a nosa podozrenie na HIT (funkcia 7, kvantita 5,7). Nemá žiadne tráviace a ani kožné problémy. Ako mladší mával silné migrény. Vylúčili sme niektoré potraviny a migrény potom ustúpili.

Má únavu a ťažkosti so zaspávaném, nonstop bolesti hrdla, pokašliavanie, upchatý nos, tečie mu z nosa, smrká, robia sa mu afty, párkrát odpadol. Naposledy minulý týždeň v škole pri odpovedi.

Vyšetrenia sú všetky v norme. Bol hospitalizovaný na Kramároch a bol kompletne vyšetrený - krčne, pľúcne, alergo. Všetky potravinové alergie mu boli vylúčené z krvi a alergia bola vylúčená aj z vyšetrenia NIOX.

Neurológ - zvýšená nervomuskulárna dráždivosť, neurocirkulačná asténia, gastro - ako dieťa masívny reflux. Teraz sa mu obnovilo vracanie potravy zo žalúdka, pálenie záhy.

Máme už 5ty týždeň nízkohistamínovú diétu plus vynechané kravské mlieko na doporučenie lekárky. Stav sa mierne zlepšil. Menej mu tečie z nosa, kašeľ takmer prestal. Stále sa cíti unavený, má problém zaspať, cíti sa zle, pobolieva ho hlava, brucho. Trávenie a stolica je ok.

Momentálne berie Magne B6 2-0-2, L-Tryptofan 1-0-0, Omega3 s D-vit 1-0-0, Biogaia 1-0-1.

Môžu tieto problémy súvisieť s HIT?

Aké ďalšie vyšetrenia by bolo vhodné absolvovať?

Môže to byť čiastočne ovplyvnené aj tým, že rýchlo vyrástol a je v puberte?

Ďakujem

Dobrý deň,

komplexné vyšetrenia v tomto prípade sú na mieste. Otázne je aké potraviny ste vylúčili zo stravy pred alergologickými testami na potraviny. Ak ste napríklad vylúčili mlieko a mliečne výrobky v testoch sa ukáže alergén ako v krvi neprítomný=negatívny výsledok.

Vhodné ďalšie vyšetrenia musí navrhnúť pediater. Určite treba ďalej pátrať po príčine.
Čo sa týka vyradenia mlieka, to vnímam ako pozitívny krok vpred, za zváženie stojí aj lepok a pšenica.

Z výsledkov je dôležitý reflux, ktorý treba riešiť. Kvôli refluxu zaraďte zásadotvorné potraviny, doplnila by som ešte enzýmy prípadne chlorofyl.

V tejto fáze vývoja dieťaťa je potrebné sledovať hodnoty bielkovín, zdravých tukov, sacharidov a minerálov, vitamínov v strave.

Ťažko sa mi radí všeobecne keď nevidím do hĺbky. Veľmi rada Vám poradím viac osobne.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/