Prvorodená dcérka mala alergiu. Bude ju mať aj syn?

Zodpovedané
14. apr 2023

Dobrý deň.

dcérka bola necelé 2 týždne dojčená, potom dostala umelé mlieko Beba. Stolicu mávala zelenú a na tvári sa jej po čase vyhodili ako keby vyrážky. Žiadne iné ťažkosti nemala. Papala krásne, priberala, so stolicou mala len to sfarbenie. Pripisovali sme to umelému mlieku.

Vyrážky sme riešili u kožného a nakoniec sme skončili u gastroenterologičky. Dcérka mala alergiu na BKM a vaječný žĺtok. Zistilo sa to do jej jedného roka.

Keď už ako 3-ročná nastupovala do škôlky, upravili sa jej tieto hodnoty a nemuseli sme diétovať.

Môže mať tieto problémy aj synček?

Je lepšie sa dopredu na to pripraviť?

Bolo by lepšie dávať mu od začiatku mlieko pre alergikov?

Zatiaľ som 31. týždni, ale rada by som sa pripravila.

Ďakujem

Dobrý deň,

alergia je síce dedičné ochorenia, ale nededí sa typ alergie. U jedného dieťaťa sa môže prejaviť alergia na brezu a u iného alergia na potraviny.

Súvisí to s genetikou. Ak je alergik jeden rodič, tak šanca u potomka je 25%. Ak obaja rodičia, tak šanca u potomka je 50%.

S alergiou súvisí však aj spôsob stravy u tehotnej matky, typ pôrodu, výživy (dojčenie alebo UM), solidná strava a vplyv prostredia, v ktorom žije.

Na Vašom mieste by som sa zamerala na laktačné poradenstvo, aby ste mohli dojčiť. Materské mlieko obsahuje iný profil bielkovín a aj napr. hodnoty kazeínu sú nízke. Pomery srvátky a kazeínu sú oveľa nižšie.

Črevo u bábätiek je dočasne priepustné a osídľovaním probiotík z materského mlieka sa stáva odolným. V materskom mlieku sú aj ľahšie stráviteľné mliečne bielkoviny, takže sa dostávajú do trávenia vo forme aminokyselín a nedráždia tak imunitu.

Podávať môžete kokrétne probiotiká ako Lactobacilus rhamonus a reuteri.

Na zvýšenie IgA protilátok je dobré stimulovať T regs biele krvinky, ktoré regulujú imunitnú odpoveď. Sterilné prostredie nie je vhodné na stimuláciu T regs krviniek.

Je toho viac čo sa dá spraviť ako forma prevencie, ale konkrétny návod zatiaľ nie je ujasnený vedeckými štúdiami.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/