Pozitívny len DQ2. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
31. júl 2020

Dobrý deň,

mala som negatívny výsledok biopsie a gliadin z krvi mi vyšiel 30. Orientačne má byť (11 - 14), takže je to pozitívne. Tým pádom mi zobrali aj krv na genetiku a tam mi vyšiel pozitívny len DQ2 .5 a DQ8 bol negatívny.

Ako to má riešiť?

Ťažkosti na múku nemávam. Len na veci s vysokým histamínom.

Ďakujem

Dobrý deň,

treba sa riadiť odporúčaniami ošetrujúceho lekára. Ak vám vyšli pozitívne protilátky z krvi a máte genetický nález na jednej z alel, tak predpokladám, že to uzavreli ako celiakiu.
Prejavy po konzumácií lepku nemusíte pociťovať. Celiakia nie je alergia, tzn., že prejavy, môžu byť tiché ale za to rozsiahle. Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré ak sa nerieši má zápalový, funkčný až onkologický dopad.

Reakcie na histamín, sú väčšinou spôsobené tým, že pri celiakii je poškodená vrchná časť čreva kde sa nachádzajú enzýmy DAO, ktoré štiepia histamín. Črevo by sa malo zaceliť pri správnej diéte.

Odporúčam aj test na laktózovú intoleranciu alebo intoleranciu mliečnej bielkoviny.
Ešte raz spomeniem, že celiakia je zápalové ochorenie, preto je potrebné nastaviť protizápalovú diétu bez lepku.

Nahrádzať lepkové potraviny, bezlepkovými spracovanými výrobkami s obsahom cukru, aditív a bez vlákniny, môže viesť ešte k zhoršeniu stavu.
Podrobnosti Vám rada vysvetlím prostredníctvom online konzultácie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/