Poradíte ohľadom múky pre 12 ročné dievča, ktoré má histamínovú intoleranciu?

Zodpovedané
9. feb 2021

Dobrý deň,

moja 12 ročná dcéra je silný alergik. Má liečbu na konkrétny alergén pod jazyk aj všeobecnú čiže tabletku. Máva celoročný ekzém, ktorý sa s pubertou zhoršuje. Ešte keď bola asi 3 ročné dieťa jej bola diagnostikovaná HIT.

Trpela bolesťou bruška a následne nejedla. Po diéte a nejakom čase sa stav s bruškom polepšil. Zo stravy už vylúčila len potraviny, ktoré jej naozaj spôsobujú problém. Keď bola pre ekzém v Smrdákoch na liečení, znova jej nasadili tvrdú HIT diétu. Dieťa bolo 3 týždne na chudobnej strave mäso s ryžou, ale ekzém sa polepšil.

Teraz sú kúpele zatvorené, kožu má veľmi zhoršenú, tak sme zasa vytiahli príručku s diétou. Keďže dcéra má už 12 rokov sama pozerá čo môže a čo nie. V Hrubiškovej príručke nie je jednoznačne vylúčená múka. Iba o kysnutom pečive píše, že je nevhodné.

Ako to teda je?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

rada by som Vám poradila konkrétne druhy múk ,ale neviem presne o akú alergiu sa jedná. Okrem múky s obsahom lepku existuje aj bezlepková ovsená múka (DM), ryžová múka (doves farm) a prípadne bezlepkové zmesi, ktoré majú celkom jednoduché zloženie zn.Liana.
Histaminici si chvália aj špaldovú múku Zdravie z pece.

Budem rada ak sa na mňa obrátite ohľadom výživy a dohodneme sa na online konzultácií, kde Vám môžem poradiť viac.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/