Môžem dcérke pri histamínovej intolerancii podávať vitamín C?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

mojej 2,5-ročnej dcérke z krvi zistili histamínovú intoleranciu. Hodnoty DAO mala 7,63, čo je už hraničné. Údajne mala zvýšené aj pečeňové testy.

Predpísali jej liek Spirabel, ktorý v súčasnosti aj užíva. Pritom papala všetko a žiadne ťažkosti nemala, akurát v útlejšom detstve mala zápchy. Akonáhle jej zistili HIT, tak sa vyhádzala pod pazuchou. Boli sme aj na kožnom. Lekár jej predpísal mastičky a konštatoval, že dcérka má pokožku so sklonom k ekzémom. Už to má vyše mesiaca a trochu sa ten výsyp zlepšil.

Mám jej dávať vitamín C, keďže citrusy nemôže jesť?

Aké probiotiká by som jej mala nasadiť?

Čo je ešte vhodné podávať pri HIT?

Ďakujem

Dobrý deň,

histamínová intolerancia nie je tak úplne primárna diagnóza problému, hľadajte určite príčinu. Pravdepodobne bude v potravine alebo v niečom, s čím je kontakte.

Výsledok na HIT z krvi je dosť nerelevantný. Enzým sa uvoľnuje v určitom množstve a jeho hladina v krvi sa počas dňa mení v závislosti od toho, čo dieťa zje. Resp. či má pohyb.

Skôr je pre mňa relevantné, že pokožka má sklon k ekzému. Tu je dôležité vylúčiť intolerancie alebo alergie na potraviny, zásobiť črevný bióm prebio a probiotikami. Napr. Dophilus, Medveď, Probiofix. Dbajte na obsah laktobacilov ale aj bifidusov.

Vitamín C môžete dávať a aj vitamín D v zimnom období,

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/