Môžem dávať občas 12 mesačnému dieťaťu rastlinné ryžové alebo ovsené mlieko?

Zodpovedané
23. apr 2019

Dobrý deň,

dcéra bude mať 1 rok a ešte stále je dojčená.

Keď mala 3 mesiace, tak sa jej v stolici objavila krv. Stav bol uzavretý ako alergia na BKM a po mojom vylúčení mliečnych výrobkov sa stolica upravila. Má nábeh na atopiu - pozitívna RA a suchá koža.

Od 9 mesiaca sme do jej stravy zaradili biely jogurt, bez ťažkostí, ja som sa tiež vrátila k bežnej strave.

Môžem dávať občas 12 mesačnému dieťaťu rastlinné ryžové alebo ovsené mlieko?

Podávať klasické kravské mlieko sa bojím, keďže obsahuje alergén.

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka alergénov v kravskom mlieku, tak tie sa prirodzene potom nachádzajú aj v ostatných mliečnych výrobkoch. Alergénom sú konkrétne bielkoviny. Najčastejšie alergie vznikajú na srvátku, kazeín, laktoglobulín.

Pokiaľ u dcérky bola stanovená alergia na BKM bez testov, mohlo sa jednať aj o intoleranciu. Keďže ste mlieko vylúčili zo stravy a naďalej ste ju kojili, intolerancia mohla vymiznúť (resp. navýšila sa tolerancia na mliečne bielkoviny).

Ak máte rešpekt z kravského mlieka, podávajte kozie mlieko v malom množstve (vždy čerstvé pasterizované). Ryžové aj ovsené mlieko môžete občas zaradiť kvôli pestrosti, ale nikdy nie s obsahom cukru. Najlepšie domáce z kvalitnej ryže.

Ak by ste niekedy videli problém po konzumácií mlieka, alebo mliečnych výrobkov, konzultujte s lekárom nové testovanie a zaradenie probiotík.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/