Môže "žblnkanie" v črevách súvisieť s alergiou?

Zodpovedané
18. aug 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Nafukovaním a zápchou trpím dlhodobo. Minulý mesiac som však mala problém, ktorý som veľmi ťažko zvládla.

Stravujem sa stále rovnako a nikdy v živote som netrpela takým problémom. Keď si večer ľahnem do postele, tak cítim žblnkanie a škvŕkanie v črevách. Nie v žalúdku, ale v črevách. Zatiaľ som si tieto ťažkosti všimla v rámci PMS, pred menštruáciou. Väčšinou ma tento pocit dráždi pri vetroch. Mám ich zastavené a vôbec nedokážem uvoľniť ten tlak.

Obmedzuje ma to natoľko, že nemôžem zaspať a len sa prevaľujem v posteli. Dosť to vplýva na psychiku, pretože už kvôli tomu aj plačem v noci. Pred mesiacom mi doktorka predpísala Meteospasmyl a Biopron. To mi uľavilo od nafúknutého brucha, ale vetry a žblnkanie to nijako neovplyvnilo. Tento mesiac som dostala Gaspan a výmenný lístok na gastro.

Môžu moje problémy súvisieť s nejakou alergiou?

Môže byť PMS, trávenie či psychika?

Ďakujem

Dobrý deň,

súvislosti s prelievaním čriev môžu byť rôzne. Na mieste je nášteva gastroenetrológa. Dôležité sú aj iné klinické prejavy.

Nástup menštruácie súvisí so zvýšenou peristaltikou hladkého svalstva v brušnej dutine.

Ak by sa Laktazan užíval poctivo podľa návodu (prípravok sa užíva v množstve 2-3 tablety vždy na začiatku každej konzumácie mlieka, mliečnych výrobkov alebo iného lieku obsahujúceho laktózu), teoreticky by takýto prístup k diéte mohol fungovať. Avšak množstvo tabliet je individuálne a závisí od množstva skonzumovaného mliečneho cukru a tiež stupňa intolerancie. Maximálne množstvo je 12 tabliet a s dodržiavaním jeho dĺžky pôsobenia (15-30 minút).

Z praktického hľadiska je však dôležité povedať, že tento typ suplementácie je určený pre pacientov, ktorí už sú stabilizovaní, teda nejaký čas diétu dodržiavajú. Takisto by sa mal užívať príležitostne. Nie je vhodný pre deti do 3 rokov.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/