Môže mať 5 mesačná dcéra alergiu na kravskú bielkovinu?

Zodpovedané
13. jan 2022

Dobrý deň,

po návšteve obvodnej lekárky s problémom, že sa 5 mesačná dcéra prehýba ako luk nám boli predpísané Fenistil kvapky a Sab Simplex.

Sab Simplex ju prehnal a Fenistil kvapky sme dávali asi 2 týždne vkuse, lebo doktorka mala podozrenie, že sa malej tlačia zúbky. Popri strese z nespavosti sa mi prestalo tvoriť mlieko a dcérka začala dosť často plakať.

Volala som s doktorkou s otázkou, či môžem malej začať dávať UM Kendamil (volila som na základe jeho zloženia). Kendamil mi dcérka nechcela. Keď sa mi za 6 hodín nespustila ani kvapka mliečka, tak si cucla aj z Kendamilu. Vypila 100 ml a asi o cca hodinku mala stolicu. Nie vodnatú a ani s hlienom. Len zapáchajúcu.

Ešte stále sme boli na Fenistil kvapkách a mastili sme jej ďasienka Dentinoxom. Predvčerom som jej úplne zabudla dať Fenistil kvapky. Vypila cca 30 ml Kendamilu a do 10 minút sa hrozne vysypala (na tváričke, na tele a aj na chrbátiku). Hneď som jej dala Fenistil kvapky a čiastočne to zmizlo. Akurát na tváričke jej zostali suché fľaky.

Išli sme na pohotovosť, kde nám povedali, že sa im to javí ako ekzém a nie ako alergia na BKM. Na druhý deň som navštívila pediatričku, ktorá nám dala Neocate, že nech skúsime. Malú z toho nadrapovalo a mňa tak isto.

Tak som ju celý deň kojila pomaly každú hodinu, aby niečo spapala. Dnes som jej skúsila dat mliečko Hipp Combiotik, ktoré mi po cca 5 minútach vydávila. Nevšimla som si, že by sa jej ekzém začal znova tvoriť.

Pediatrička nám povedala, že sa už testy na alergiu na BKM nerobia, preto nám dala hneď Neocate. Ja som sa aj pýtala, či nemôžem skúsiť hypoalergénne mliečko, ale k tomu sa ani nevyjadrila.

Môže ísť o alergiu na BK??

Ďakujem

Dobrý deň,

teraz je najdôležitejšie, aby ste sa pokúsili znovu rozbehnúť tvorbu mlieka. Dopĺňajte Senovku grécku, Benedikt lekársky (mne veľmi pomáha pri dojčeni).

Ak máte nejakú šatku alebo nosič, tak majte dcérku pri sebe. Majte kontakt koža na kožu, aby sa mlieko začalo tvoriť. Kontaktujte aj laktačnú poradkyňu. Môžem vám posunúť kontakt na moju.

Viem, že je to náročné, ale je to obdobie, ktoré treba ustáť. V materskom mlieku existujú výskumami potvrdené úplne iné zloženia mliečnych bielkovín (srvátka, kazeín), množstvo probiotik, prebiotik a iných významných látok, ktoré podporujú trávenie mlieka.

Umelá formula, čo má naštiepené bielkoviny na aminokyseliny obsahuje glukózu a môže problém prehĺbiť. Ste len na začiatku, takže dá sa veľa zachrániť. Vy by ste mali zo stravy mliečne výrobky vysadiť (aspoň pre začiatok).

Imunita sa formuje do 3 rokov, dovtedy sa osídluje črevný bióm. Preto sa testy na alergiu ešte nerobia. Imunitná reakcia sa mení. Čim skôr sa alergia odhalí a začne riešiť, tým je vyššia šanca, že vymizne.

Poznám však aj veľa prípadov, keď testy lekár urobil. Od 6. mesiaca by som to skúsila.

Určite je však podľa mojich skúsenosti najdôležitejšie rozbehnúť laktáciu.

Prehýbanie do luku poukazuje na kŕče v brušnej oblasti, ale aj napätie svalov môže prameniť z bolesti. Na uvoľnenie odporúčam masáže. Napr. mandľový olej zmiešaný s malým množstvom esenciálneho oleja - harmanček modrý. Tiež ho môžete (1 kvapka) používať do difúzera. Pôôsobí analgeticky. Iné oleje sa do 1 roka neodporúčajú. Ešte príležitostne levanduľa alebo mandarinka.

Držím palce

Som vám k dispozícií na kontaktoch uvedených nižšie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/