Môže byť ekzém reakcia na BKM v umelom mlieku?

Zodpovedané
3. feb 2022

Dobrý deň,

11 mesačný synček sa trápi s ekzémom. V cca 3. - 4. mesiacoch sa mu objavilo malé ekzematické ložisko pri ušku. To sa neustále objavovalo a mizlo. Zvyčajne som to riešila repíkom a Sudocremom. Vtedy bol plne kojený.

Tesne pred dovŕšením 6 mesiacov sme ho začali prikrmovať. Postupne sme zaradili zeleninu, ovocie, mäso, lepok, rybu, žĺtok, ryžu, kuskus a obilninové kaše. Všetko sme zavádzali po 3 dňoch, nikdy sa nič výrazne neudialo.

Postupne sme synčekovi začali dávať umelé mlieko. Najprv Hipp 1x večer pred spaním, ale mali sme pocit, že ho veľmi nezasýtilo. V noci sa budil aj každú hodinu. Zmenili sme na Babylove. Spánok stále nič moc, ale tie 2-3 hodiny potiahne. Navyše sme mu pridali aj dávky počas dňa, keďže moje mlieko už nestačilo. Ekzém sa mu však postupne rozšíril okrem toho miesta pri ušku aj k druhému ušku, na ruky (od ramien k lakťom) a postupne sa mu vyhádzal aj takmer celý chrbát. Bolo to viacmenej zo dňa na deň.

Stolicu máva pravidelnú 1-2x denne, skôr tvrdšiu. Resp. normálnu, nie hnačkového typu.

Môže byť ekzém podľa Vás reakcia na BKM v umelom mlieku?

Alebo by boli aj iné príznaky?

Teraz berie kortikoidy a Fenistil na akútnu fázu ekzému.

Ďakujem

Dobrý deň,

ako sama píšete, že pokiaľ nebral UM, tak problém nebol. Preto by som primárne hľadala problém v kravskej bielkovine alebo v laktóze. Obe by som dala otestovať.

Ideálne by bolo pokračovať len v dojčení a podporiť tvorbu mlieka benediktom alebo senovkou gréckou.
Mne len pitie čaju spôsobilo naliaté prsia do pár hodín. Lepšie sa však vstrebávajú tablety. Koritkoidy v tomto veku môžu značne dráždiť imunitu. Bolo by dobré, keby sa problém odstráni. Pridávajte probiotiká aj s obsahom bifidus na dennej báze. V strave dbajte najmä na obsah prirodzených potravín (kapsičky, piškóty a podobné veci z obchodu zredukujte). Podávajte ovocie, zeleninu, obilninu, vajcia mäso. Všetko v jednouchej úprave s malým množstvom vlákniny (šupky, zrniečka nie celozrnné a pod.).

Ak budete potrebovať pomôcť, tak som vám k dipozicii cez email.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/