Mám histamínovú intoleranciu?

Zodpovedané
12. sep 2024

Dobrý deň,

dala som si spraviť test z krvi v Medirexe a prišli mi výsledky, poďla ktorých neviem určiť, či mám histamínovú intoleranciu.

Diaminooxidaza (kvantita) mám 13.31.
Diamonoocidáza (funkcia) mám 4.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak máte podozrenie na histamínovú intoleranciu, tak je dobré sa uberať dvomi smermi.

  • Gastroneterológia ak sú prejavy prevažne tráviace. Odber zo sliznice dvanástnika je najrelevantnejší výsledok.
  • Alergoimunológia - ak sú prejavy najmä kožné, podobné alergickej reakcii.

Takýto test z krvi ako samostatné vyšetrenie je dosť vytrhnuté z kontextu. Nedá sa podľa neho stanoviť žiadna diagnóza.

Pri HIT je veľmi dôležité, že aké máte ťažkosti a následne poriadne vyšetrenie. Vo vašich výsledkoch môžeme predpokladať nález - množstvo enzýmu diamanoxidáza je v norme alebo hraničné. Funkcia štiepenia histamínu je však oslabená. Je to však výsledok z krvi a ten nám toho moc nepovie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/