Mal by 15-mesačný syn podstúpiť vyšetrenia, keď mal nízku hladinu DAO?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

keď mal 15-mesačný syn 8 mesiacov, tak mu dala doktorka robiť krvné testy a zistila, že má nízku hladinu DAO. Automaticky mu diagnostikovala HIT. Povedala, že má držať diétu a aj ja, keďže dojčím. Neurobila nám žiadne ďalšie vyšetrenia a neposlala nás ani na gastro, ani alergológiu. Naordimovala nám Kreón a Daosin.

Vyšetrenie krvi dala robiť kvôli tomu, že mal syn ekzém. Ekzém však nemal dlhodobo. Teraz má 15 mesiacov a už sa mu vôbec nerobí. Zriedka má reflux.

Snažím sa mu variť čerstvé, ale mne sa stane, že diétu nedržím vždy. Nevidím zhoršenie.

Ako by ste nám odporučili postupovať?

Pri príkrmoch mu nedávam ryby, orechy aj rôznu zeleninu kvôli diéte.

Odporučili by ste nám nejaké ďalšie vyšetrenia?

Má dodržiavať diétu?

Ďakujem

Dobrý deň,

krvný výsledok hodnoty histamínu je veľmi ovplyvnený vonkajšími vplyvmi najmä stravou. Veľmi záleží od toho čo sa v daný deň konzumuje. Rozumiem, že lekár hľadá za príčinou ekzému a refluxu reakciu na vyokohistamínové potraviny, ale bolo by vhodné vyšetriť viacero potravinových intolerancií alebo alergií a potom nasadiť vhodnú diétu.

Alergie na potraviny, peľ, roztoče, intolerancie na bielkoviny - mlieko, vajcia, sója orechy, intolerancia na laktózu.

15-mesačnému dieťatu je všeobecne vhodné variť každy deň čerstvé jedlo alebo maximálne ho zjesť na druhý deň.
Materské mlieko sa tvorí z krvi. Ak sa vám netvoria vysoké hladiny histamínu, nemali by sa nachádzať ani v materskom mlieku.

Naozaj je otázne na čo syn reaguje z bežných zložiek potravín.

Ak by ste ryby zaradili neskôr, tak odporúčam naozaj dôkladne zvážiť zdroj. Orechy je vhodné podávať najskôr v 18. mesiaci. Zeleninu preferujte skôr - cuketu, tekvice, koreňovu zeleninu, cviklu, listovú zeleninu, niektoré kapustoviny - brokolica, karfiol. Dodržujte najmä lokálnosť a sezónosť.

Budem rada ak ma skontaktujete, aby sme mohli prebrať individuálnejší postup.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/