Má zmysel držať nízkohistamínovú diétu?

Zodpovedané
2. sep 2024

Dobrý deň,

po niekoľkomesačných tráviacich problémoch (ťažoba na žalúdku skoro po každom jedle a veľkej únave) a vylúčení iných zdravotných problémov som absolvovala gastroskopické vyšetrenie, kde mi bolo zistené na základe IHC stanovené laktáza negatívna, sacharáza, DAO, trehaláza silná pozitívna a taktiež chronický zápal žalúdka. Následne som bola doporučená na imunoalergológiu pre stanovenie intolerancii a HIT.

Na imunológii mi však intolerancie nestanovili, resp. výsledky boli stanovené vo forme protilátok IgE, čo sú pokiaľ viem alergie. Taktiež mi bola stanovená DAO znížené množstvo aj funkcia.

Ako je možné, keď mi na gastre vyšlo DAO silná a pozitívna, že mi na alergológii vyšlo DAO znížené množstvo aj funkcia a tým pádom HIT?

Momentálne držím eliminačnu diétu pri HIT, vylúčila som v tejto fáze úplne mliečne výrobky.

Má podľa Vás zmysel držať nízkohistamínovú diétu?

Môže byť príčinou "len" laktózová intolerancia a stačilo by dodržiavať bezlaktózovú stravu?

Majú podľa Vás v tomto prípade zmysel testy na intolerancie potravín?

A aby boli výsledky relevantne musela by som sa vrátiť naspäť k "bežnej" strave?

Ďakujem

Dobrý deň,

skúsme íst na to komplexne.
Píšete, že gastroskopia dopadla takto:
laktáza negatívna
sacharáza, DAO, trehaláza silná pozitívna a taktiež chronický zápal žalúdka.

Môžeme to zhrnúť do dvoch balíkov ochorení:
1. chronický zápal žalúdka,
2. nedostatčná insuficiencia enzýmov dvanástika.

Následne teda nerozumiem postupu, prečo hľadať iné intolerancie na potraviny, ktoré budú s najväčším predpokladom len dôsledkom 1 a 2 ochorenia. Taktiež neviem prečo je liečba zameraná len na histamínovú diétu, keď tú máme vážny problém a tým je ochorenie 1.

Som rada, že sa nad tým kriticky zamýšľate a snažíte sa prísť na príčinu.
Skúste mi napísať mail, pošlite výsledky dohodneme konzultáciu. Nasmerujem Vás, vysvetlím a nastavíme základné stravovanie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/