Má histamín vplyv na plodnosť?

Zodpovedané
24. apr 2023

Dobrý deň,

istú dobu som nedodržiavala histamínovú diétu.

Môže mi teraz robiť histamín problémy s plodnosťou?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak sa v krvi zvyšuje hladina histamínu nad normu, vplyv môže byť podľa výskumov nasledovný:
Ak sú vo folikulárnej tekutine kolísavé hladiny histamínu, je zrejmé, že vysoké hladiny histamínu môžu spôsobiť predčasnú ovuláciu a uvoľnenie nezrelého vajíčka.

Ďalej sa píše o vplyve na predčasný porôd. Ženy, ktoré porodili predčasne alebo pred termínom, mali zvýšené hladiny histamínu v krvi.

Informácie sú však nejednotné, ale dá sa nájsť na túto tému viacero článkov.

Zdroj:
Effects of histamine and diamine oxidase activities on pregnancy: a critical review
Laura Maintz, Verena Schwarzer, Thomas Bieber, Katrin van der Ven, Natalija Novak
Human Reproduction Update, Volume 14, Issue 5, September-October 2008, Pages 485–495

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/