Jedná sa na základe výsledkov o HIT a intoleranciu lepku?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výsledkov odberov krvi, ktoré boli vykonané na gastroenterológii. Boli robené v podstate náhodne v rámci iného vyšetrenia.

Na základe uvedených výsledkov mi lekár povedal, že sa nejedná o celiakiu. Mám však držať bezlepkovú diétu. Taktiež mám hraničné hodnoty pre HIT a mám si dávať pozor na ohrievané jedlá.

Je skutočne potrebné dodržiavanie bezlepkovej diéty, keď sa teda nejedná o celiakiu?

Znamenajú uvedené hodnoty DAO HIT?

Stačí v tomto prípade iba dodržiavanie prípravy čerstvých jedál?

Viem, že tolerancia potravín je pri HIT u každého individuálna.

Ďakujem

Dobrý deň,

celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré sa nedá potvrdiť len z krvi. Je potrebná aj histológia. Výsledky krvi vo Vašom prípade ani tomu nenaznačujú.

Poukazujú na vyššie hodnoty protilátok IgG v krvi, ktoré sú fyziologickou odpoveďou organizmu na danú potravinu. Znamená to, že Vaše telo z nejakého dôvodu tento druh potraviny čiže lepok netoleruje.

Ak sa chcete zbaviť symptómov, ktoré pociťujete, tak je dobré lepok zo stravy vyradiť.

Hodnoty enzýmu diaaminooxidázy sú pod normou. Aj množstvo aj jej funkcia. Dá sa teda predpokladať, že tento enzým nedokáže rozložiť vyššie množstvo histamínu, ktoré sa v organizme nachádza. Otázne je, že prečo sa ho nachádza vo vašej krvi viac ako je norma.

Obidva problémy poukazujú skôr na syndrómy a je potrebné zisťiť ich príčinu. Obe súvisia s disbiozou a priepustnostou čriev.

Odporúčam okrem lepku vyradiť zo stravy aj základné vysokohistamínové potraviny (čokoláda, ryby, alkohol...) a nájsť príčinu ťažkostí.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/