Je svrbenie znakom alergie?

Zodpovedané
5. apr 2022

Dobrý deň,

pred cca 3 rokmi po veľmi namáhavom rozchode s priateľom, s ktorým som bola takmer 7 rokov sa mi spustil jeden zvláštny zdravotný problém. Začalo ma svrbieť telo, a to najmä večer. Svrbievali ma najmä ruky a nohy, ale aj hlava a prsia. Mesiace som tak žila. Niekedy to bolo naozaj neznesiteľné, často som si do krvi rozškriabala nohy. Mama mi poradila, že či snaď nie som na niečo alergická, tak som začala užívať Zodac, ktorý mi naozaj pomohol. Treba mi ho dať vždy raz za dva dni, lebo vždy ma to po dvoch dňoch večer začne neznesiteľne svrbieť.

Spravila som niekoľko krokov:
1. Vymenila som prášky, aviváže, kozmetiku - nič nepomohlo.
2. Išla som kožnému lekárovi - bez nálezu.
3. Išla som alergológovi, ktorý mi urobil testy, dokonca aj na potravinové alergie - bez nálezu.
4. Vyšetrili mi na krv na všetko bežné čo sa robí + na všetky hormóny vrátane tých na štítnu žľazu - bez nálezu.
5. Začala som keďže som bola po rozchode totálne na dne navštevovať psychiatra, ktorý mi dal lieky na depresiu. Už som ich odvtedy aj vysadila, psychicky som totálne v poriadku, ale svrbenie neprestáva.

Som už naozaj zúfalá.

Z čoho by to svrbenie mohlo byť?

Všade som si čítala, že pred tými testami na alergiu by človek mal byť 5 dní bez antihistaminík. Mňa však na to doktorka neupozornila a ja som mala liek 2 dni predtým.

Mohlo to nejak ovplyvniť výsledky?

A ak mi na to zaberá jedine Zodac, tak dedukujem, že sú len tri možnosti:

  • mám nejakú alergiu,
  • Zodac mi zaberá len ako také placebo,
  • mám nejakú intoleranciu a zatiaľ neviem načo.

Posledné 3 mesiace sa mi pridal aj druhý problém - svrbenie konečníka. Mám problém s neustálou hnačkou, respektíve ani nie hnačkou, ale chodím na WC častejšie. Aj ma trochu nadúva.

Čo mi môže byť a čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam test na candidu albicans - svrbenie konečníka s tým súvisí.

Je možné, že máte aj disbiózu ak máte svrbenie a teda potravinovú intoleranciu. Tie nespomínate. Treba vyšetrenie na gastre - intolerancia laktózy, lepku, mliečne bielkoviny, vajcia a pod.

Zodac vám neodporúčam užívať. Je dosť návykvý, poraďte sa v lekárni o inom type antihistaminiká.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/