Je silné akné dôsledkom intolerancie na potraviny?

Zodpovedané
25. mar 2024

Dobrý deň,

už 6 rokov mám problémy so silno zapáleným akné, ktoré je veľmi bolestivé. Robí sa mi na lícach, brade, sánke a na spánkoch. Jazvy sa mi hoja aj rok. Pri návšetve u gastrológa mi bola zistená intolerancia na mlieko (celé) a histamínová intolerancia (fermentované, konzervované, údené potraviny a vajcia), tak tiež mám chronický reflux.

Moja dermatologička už začína s liečbou antibiotikami. Pri prvých antibiotikách Doxyhexal 200 mg som mala veľa vedľajších účinkov, takže som musela prestať.

Môžem mať to akné aj z iných potravín, na ktoré som nebola testovaná?

Dodržiavam diétu a nejem potraviny, na ktoré mám intorleranciu, no akné sa mi stále robí.

Druhý problém. Pri užití Paralenu a Ibalginu mávam bolesti sánky a hrtana. Tieto bolesti sú prevažne sinejšie ako napríklad, keď ma bolí hlava.

Môže ísť o alergiu?

Bolo by dobré navštíviť alergológa?

Môžu to spôsobovať hormóny?

Ďakujem

Dobrý deň,

s takýmto akné sa stretávam práve pri intolerancii na mlieko. Histamínová intolerancia sa mohla pridružiť, alebo ak ste aj alergička, tak je už dlhšie. Ťažko povedať.

Každopádne by som odporúčala nielen výsledky z krvi ale celé vyšetrenie gastro - fibroskopia, zápalové makrekry, sonografiav. Neviem čo Vám bolo robené. Treba vylúčiť črevné zápaly.

Reakcie na lieky sú pri histamínovej intolerancii dosť časťé. Za náštevu alergológa nič nedáte.
Určite je potrebné tento problém riešiť.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/