Dostala som odporúčanie na stravu s obmedzením histamínu. Mám intoleranciu?

Zodpovedané
2. sep 2024

Dobrý deň,

dnes som dostala do ruky svoje výsledky z gastrofibroskopie. Sestrička povedala, že je všetko v poriadku, ale odporúčajú mi test SIBO. Objednali ma na rektoskopiu, tak tomu nerozumiem. V správe je aj uvedené odporúčanie na stravu s obmedzením histamínu.

Mám intoleranciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom náleze sa spomíná mierna chronická gastritída, iné ťažkosti nie sú uvedené.
Nepoznám indikáciu vyšetrenia. Vzhľadom na to neviem povedať, či je na mieste vyšetriť SIBO. Pokladám to však skôr za pozitívny krok.

Taktiež je zistený nedostatok DAO - enzýmu diaaminoxidáza, ktorý štiepi histamín.
Väčšinou však toto nebýva príčina problémov, a preto lekár hľadá príčinu ďalej (čo je správny postup). Preto Vám bola aj zatiaľ odporučená nízkohistamínová strava.
Budem rada, ak ma budete informovať o nasledujúcich výsledkoch.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/