Čo je príčinou pankreatickej elastázy?

Zodpovedané
12. dec 2023

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom mojich vyšetrení. Mám zníženú elastázu v stolici, naposledy 59. Posledné roky má klesajúcu tendenciu, hoci nemám nejaké veľké tráviace ťažkosti. Iba občas sfúknutie, alebo mi ostalo ťažšie. Keď si držím striedme stravovanie, celkovo jem zdravšie, športujem, cítim sa dobre a aj nafukovanie je minimálne.

Beriem Panzynorm Forte s hlavným jedlom. Mám 1 asymp. žlčníkový kameň cca 18 mm. Pred vyše 12 rokmi som mávala častejšie hnačky. Vtedy mi nič nezistili, ale časom som sa dala opäť vyšetriť. Mám aj intoleranciu na laktózu a sacharózu. Odkedy si to kontrolujem, tak nemávam nejaké ťažkosti. Tento rok som absolvovala MR - variantná konfigurácia pankreasu so skrátenou kaudou, inak primeraný nález.

Čo je príčinou?

Robili mi aj iné vyšetrenia a na nič neprišli. Neuzavreli to ani ako chronickú pankreatitídu, skôr dyspepsia. Cítim sa dobre, ale prečo tá elastáza stále klesá.

Je neodvratné poškodenie pankreasu?

Je už úplne poškodený?

Vedie to k rakovine?

Aké sú šance na normálny dlhý život?

Čo znamená znížená elastáza?

Mám iba 36 rokov a 2 malé deti a žijem v strachu čo bude. Cítim sa už dobre, ale nechápem prečo to stále klesá.

Dá sa s tým žiť, keď sú enzýmy nahrádzané?

Ďakujem

Dobrý deň,

rada by som Vám odpovedala na Vaše otázky. Anamnézu síce popisujete pekne, ale nie je to v mojej kompetencii.

Môžem Vám len povedať z mojich pozorovaní, že intolerancia laktózy súvisí so zníženou funkciou pankreasu alebo žlčníka a to v prípade, ak je diagnóza čerstvá alebo nie je dodržiavaná diéta.

Každopádne ja ako 35-ročná matka dvoch detí s chronickou pankreatitídou Vám len môžem odporučiť pracovať aktívne na zbavení strachu a pracovaní na stresovej odolnosti. Zíde sa Vám to aj do budúcna 🙂

Ak MR bola v norme, sledujte si subjektívne parametre ako je stolica a bolesti brucha.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/