Aký jedálniček má mať ročné dieťa s alergiou na BKM?

Zodpovedané
5. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom príkladového jedálnička pre ročné dieťa s alergiou na BKM. Umelé mlieko sme nahradili rastlinným (zatiaľ mandľovým), taktiež jogurty, maslo atď.

Viem, že rastlinné produkty nie sú plnohodnotnou náhradou za mliečne. Bola by som vďačná za usmernenie v tejto diéte, aby dieťaťu nechýbali vitamíny a minerály pre jeho správny vývin. S diétou ešte len začíname.

Viete mi poskytnúť príkladový jedálniček pre ročné dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak dieťa nie je dojčené a ani neužíva mliečnu formulu, teda pracovať s potravinami, ktoré máte k dipozícií musíte veľmi racionálne.

Orechy odporúčam až od 18. mesiaca.

Používajte ryžové a ovsené produkty. Sójovým sa vyhýbajte. Resp. tým, čo obsahujú cukor a chemické aditíva.

Pracujte veľa so zeleninovými, obilninovými,mäsovými príkrmami. Vajcia zaraďte 2x do týždna. Mäso stačí 3 x. Pracujte s obilniami ako je pšeno, ryža basmati, cestoviny pšeničné špaldové, ryžové, zemiaky.
Pri zelenine odstraňujte šupky, nestráviteľné hlúbiky (pri kapustovinách vrátane brokolice), šupky. Upravujte na pare. Používajte semienka. Napr. lúpané konopné semienka, oleje lisované za studena - konopný alebo tekvicový.

Konkrétny plán stravovania vám viem poskytnúť pri konzultácií, keďže nastavenie musí byť individuálne.

Odporúčam dodržiavať pravidlá zaraďovania potravín podľa knihy Zdraví papkáči. Nájdete tam aj veľa bezmliečnych receptov.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/